Kultura | rozrywka | edukacja

Druga EkoPaka już jest w naszej bibliotece!

Tym razem mali ekolodzy poznają recykling tworzyw sztucznych. To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi ekolodzy odkryją jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są nie­mal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych poprzez transport i sport, aż po medycynę. Światowa produkcja tych surowców jeszcze ni­gdy nie była tak wysoka – 288 milionów ton rocznie. Popularność ta ma również ciemną stronę – produkcja pierwotna tworzyw sztucznych pochłania ogromne ilości surowców kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej. Recykling tworzyw sztucznych pomaga ograniczyć negatywny wpływ na środowisko – trzeba to uświadamiać już dzieciom, bo to ich nawyki będą kształtować świat.

W ramach zajęć edukacyjnych na temat tworzyw sztucznych, program EkoPaka realizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach zachęca do odpowiedzialnych zachowań konsumenckich, na przykład do przemyślanych zakupów.

W przypadku przedmiotów z tworzyw sztucznych warto sprawdzić, czy są trwałe (daje to możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (tzn. czy mogą służyć wielu osobom, są kompatybilne z innymi produktami, które już masz.

Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Nasza biblioteka otrzymała pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, za pierwszym razem tematem było drewno, teraz tworzywa sztuczne. Dotychczas EkoPaka dotarła do blisko 3 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział mają także biblioteki publiczne gminy Jasło.

Warsztaty edukacyjne odbywają się w czytelni szebieńskiej biblioteki w każdy piątek w godzinach od 15.00 do 17.00, na które serdecznie zapraszamy.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE