Informacje

Młodzież w hołdzie 650-letniemu Jasłu

„Urodziny Jasła” to tytuł sztuki wystawionej na deskach Jasielskiego Domu Kultury z okazji kończącego się wkrótce roku jubileuszowego związanego z 650. rocznicą nadania naszemu grodowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Widowisko słowno-muzyczne zostało przygotowane w oparciu o scenariusz zasłużonego dla miasta animatora kultury Henryka Zycha.

Henryk Zych, twórca scenariusza do piątkowego widowiska. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Henryk Zych, twórca scenariusza do piątkowego widowiska.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Nazwa spektaklu nawiązuje do publikacji pod tym samym tytułem, wydanej w ilości stu pięćdziesięciu sztuk przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich. Jej autorem jest 85-letni Henryk Zych – zasłużony działacz kultury, propagator historycznych dziejów Jasła, autor i współautor licznych publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu miasta i jego okolic.

Sylwetkę współzałożyciela obchodzącego właśnie swoje pięćdziesiąte urodziny stowarzyszenia przedstawia prezes Wiesław Hap:

Henryk Zych urodził się w 1930 roku w Krośnie, ale już po pięciu latach stał się pełnoprawnym obywatelem miasta Jasła. Od osiemdziesięciu lat jest jego wielkim patriotą. Traktuje Jasło i region jako swoją ukochaną „małą Ojczyznę”. Pan Henryk to zasłużony działacz kultury, animator kultury. Człowiek, który zaczynał swoją działalność na tej niwie jeszcze w Powiatowym Domu Kultury w Jaśle, a potem miał mnóstwo zasług na tej płaszczyźnie. M.in. jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, którego rocznicę powstania obchodzimy w tym roku po raz pięćdziesiąty. Przez cały czas był członkiem Zarządu stowarzyszenia, obecnie także. W latach 1995-1998 był prezesem Zarządu i w tym czasie był pomysłodawcą wielu inicjatyw, m.in. powstania Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury. Był redaktorem naczelnym bardzo poczytnych i popularnych na naszym terenie czasopism „Obiektyw Jasielski”, „Region Jasielski”, a „Region” sam zakładał i koordynował wszelkie działania z nim związane. – powiedział.

Przypomniał on również, że Henryk Zych za swoją społeczną działalność na rzecz lokalnej społeczności był wielokrotnie honorowany, m.in. Nagrodą Burmistrza Miasta Jasła w dziedzinie kultury.

Henryk Zych to człowiek, który zarażał obecnych nauczycieli-regionalistów, członków stowarzyszenia. Zarażał tym, żeby właśnie kochać, poznawać swoją „małą Ojczyznę”. Na temat pana Henryka można by mówić wiele, ale chciałbym też dodać, że od wielu lat mnóstwo pisał: do czasopism lokalnych, ale także i do wydawnictw, które stowarzyszenie miało zaszczyt propagować wśród Jaślan, m.in. „Jasielskie reminiscencje minionego czasu”, „Wiersze z lamusa”, „Mój czas w Jaśle miniony”, „Urodziny Jasła. Słowno-muzyczne widowisko historyczne”. – dodał Hap.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Właśnie na kanwie ostatniego wspomnianego wydawnictwa przygotowane zostało widowisko słowno-muzyczne. W jego realizację włączyła się społeczność Zespołu Szkół Miejskich nr 3. Inicjatorem przedsięwzięcia był inny ceniony działacz kultury Zbigniew Dranka, wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz radny powiatowy poprzedniej kadencji, który zaraził swoim pomysłem dyrekcję placówki.

Wiele godzin poświęconych przez ostatnie tygodnie na próby zaowocowało blisko godzinnym spektaklem, który wystawiono dzisiaj przed południem na deskach Jasielskiego Domu Kultury.

Widowisku przyglądali się zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. drugi zastępca burmistrza miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, gwardian Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego o. Krzysztof Kozioł, radni miejscy: Józef Kędrek, Leszek Zduński, Robert Hap, Michał Rybka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek; dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych; władze i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego; nauczyciele – opiekunowie szkolnych kół miłośników Jasła; rodzice i dziadkowie występujących na scenie uczniów, a także mieszkańcy miasta.

Do obejrzenia występów kilkudziesięciu młodych artystów – aktorów, recytatorów i śpiewaków – zachęciła wszystkich zgromadzonych dyrektor szkoły Aleksandra Zajdel-Kijowska.

Jest nam niezmiernie miło, że zechcieli Państwo przyjąć nasze zaproszenie w ten piątkowy dzień. To niezwykła okazja. Za chwilę uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle zabiorą Państwa w niezwykłą podróż. Okazją do tego jest 650 lat od dnia nadania Jasłu praw miejskich. I choć mamy za sobą już wiele uroczystości, imprez, konkursów to warto dziś odkryć jeszcze raz piękne karty historii naszego miasta, ale również te smutne i tragiczne, przybliżyć postaci, które właśnie stąd wyruszyły w swoje dorosłe życie, dzięki swoim osiągnięciom i sukcesom na stałe wpisały się w karty historii Jasła i Polski. – powiedziała.

W ciągu godziny publiczność mogła w skrócie zapoznać się z dziejami Jasła od zarania miasta do dnia dzisiejszego, przypomnieć sobie jego wzloty i upadki, poznać sylwetki najwybitniejszych osób z nim związanych, a także obejrzeć w formie prezentacji multimedialnej jak na przestrzeni setek lat zmieniło się jego oblicze. Młodzież przypomniała także o istniejącej niegdyś w mieście, prężnie działającej Jasielskiej Orkiestrze Symfonicznej.

Spektakl, do organizacji którego przyczynili się w głównej mierze nauczyciele z „drugiego” gimnazjum: Katarzyna Barzyk, Ilona Dranka, Barbara Myśliwiec, Piotr Korczyński, Wiesław Hap i Janusz Budziak, został ubogacony tańcem współczesnym.

Spektakl przedstawia historię Jasła od zarania dziejów po czasy współczesne, jego zniszczenie i odbudowę. Jest on okraszony sporą dozą poezji. Są to wiersze, które ukazały się już wcześniej w wydawnictwach poświęconych miastu Jasłu i jego historii. Spektakl jest rozbudowany i trwa około godziny. Według scenariusza po kolei idzie historia Jasła, przeplatana pieśniami i recytacjami. – opowiada autor scenariusza Henryk Zych.

Pomysł zrodził się w jego głowie jeszcze przed pięćdziesięcioma laty kiedy miasto świętowało swoje sześćset lecie. – Za pięćdziesiąt lat wróciła myśl, żeby przygotować scenariusz, który będzie poświęcony historii miasta, jego wzlotom i upadkom. Tak się złożyło, że w tym roku ukazała się ta książeczka, z której to Zespół Szkół Miejskich nr 3 pod dyrekcją Aleksandry Zajdel-Kijowskiej i grupy nauczycieli zainteresowała się tym scenariuszem i przygotowała widowisko, które dziś mieliśmy okazję oglądać. – dodaje.

Wiceburmistrz Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podkreśla, że dzisiejsze widowisko było naprawdę wzruszającym dziełem zarówno dla tych, którzy historię miasta znają od dziesiątek lat jak również tych, którzy z naszym miastem związani są zaledwie od kilku – to najmłodsze pokolenie, czyli przedszkolaki i uczniowie.

Jestem absolutnie zachwycona tym co mogłam dzisiaj zobaczyć. A jak mogłoby być inaczej, gdyby nie zaangażowanie takiego mnóstwa osób. Myślę, że dzięki temu nasze miasto obchodziło hucznie swoje 650. urodziny. I trochę żal, że ten rok właśnie się kończy. Chciałam serdecznie zaprosić wszystkich na konferencję naukową, która odbędzie się 26 listopada właśnie tutaj. Myślę, że największe brawa należą się Henrykowi Zychowi, któremu bardzo serdecznie chciałam pogratulować. – powiedziała.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła rok 2015 jest rokiem jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu. Chcąc w wyjątkowy sposób uczcić to historyczne wydarzenie lokalny samorząd przygotował cykl wydarzeń. Obchody zainaugurowano 26 kwietnia okolicznościową mszą świętą odprawioną w Kościele Ojców Franciszkanów oraz koncertem w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza” i Aleksandry Szmyd – sopran. 26 czerwca w przededniu tegorocznych Dni Jasła na płycie Rynku odbył się koncert galowy w wykonaniu Opery Krakowskiej „Carmina Burana”, na który obok mieszkańców Jasła zostali zaproszeni także przedstawiciele wszystkich miast partnerskich. Po jego zakończeniu zaprezentowano pokaz mappingu 3D. Zwieńczeniem jubileuszu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na frontonie Urzędu Miasta oraz konferencja naukowa, które zaplanowano na przyszły czwartek (26 listopada).

Obchodom towarzyszyła blisko setka imprez upamiętniających 650-lecie miasta, m.in. wystawa okolicznościowa przygotowana przez członków jasielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr. Stanisława Kadyiego, XV Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości zorganizowany przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, sesja naukowa dla słuchaczy Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gra miejska, XX Turniej Wiedzy o Jaśle, X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

O jubileuszu przypominać będą pokoleniom również pamiątkowe wydawnictwa, m.in. grosz jasielski wybijany przez Muzeum Regionalne w Jaśle czy pocztówka z wizerunkiem patrona miasta świętego Antoniego Padewskiego i okolicznościowy datownik, który miasto wydało we współpracy z Pocztą Polską.

FOTOGALERIA: „Urodziny Jasła” – widowisko słowno-muzyczne na 650-lecie miasta

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE