Kultura | rozrywka | edukacja

Mówić od siebie: Literacka Nagroda Nike 2015

Katarzyna Lechowska, uczennica Gimnazjum nr 1 w Jaśle zdobyła nagrodę I stopnia w konkursie „Literacka Nagroda Nike”, organizowanym po raz kolejny przez Jasielski Dom Kultury.

Katarzyna Lechowska. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Katarzyna Lechowska. Fot. © Jasielski Dom Kultury

Miejsce II ex aequo jury przyznało Poli Gołębiowskiej z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle i Justynie Wójcik z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Natomiast trzecią nagrodę otrzymali: Katarzyna Bolek z Jasielskiego Domu Kultury i Marek Śliwa z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Występom młodzieży przysłuchiwała się komisja konkursowa w składzie: Anna Jakubik (instruktor z RCKP w Krośnie), Janina Bieleń (nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle) oraz Edward Lecheta (nauczyciel, reżyser, poeta).

Kolejna edycja konkursu, adresowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbyła się 3 listopada br. w budynku dawnego kina Syrena, a jego głównym celem – od samego początku – jest propagowanie kultury żywego słowa oraz zachęta do czytania wartościowych książek.

W czasach, kiedy każdy może pisać i wydawać, musimy wiedzieć, że nie zawsze słowo drukowane jest wartościowe. Tym bardziej więc cieszymy się, że czytacie dobre, współczesne książki, a co najważniejsze – próbujecie poprzez tę literaturę opowiedzieć o sobie – powiedziała otwierając konkurs Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Podczas przesłuchań jurorzy starali się wybrać – ich zdaniem – najlepszych. – Na konkurs idzie się nie tylko po to, żeby zdobywać nagrody, ale też żeby się porównać z innymi kolegami, posłuchać jak mówią – podkreśla H. Gołębiowska.

Komisja powołana przez organizatora oceniała: dykcję, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. – Poziom był wyrównany, ale warsztatowo mam jedną uwagę: proszę się rozluźnić, bo na sztywności się traci. Ważny jest też dobór tekstów, bo mam wrażenie, że kilka osób mówiło o czymś, co nie jest w ich polu doświadczenia. Więc ważne, aby tak dobierać teksty, żeby je mówić „od siebie” – podsumowała Anna Jakubik.

Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Łach (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Aleksandra Wojdyła (II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle), Filip Nowak (Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle), Miłosz Momot (I Liceum Ogólnokształcące, MDK Jasło) oraz Paulina Oleszkowicz i Magdalena Łopatyńska (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle).

Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Jasielski Domu Kultury.

Pola Gołębiowska. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Pola Gołębiowska. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Justyna Wójcik. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Justyna Wójcik. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Katarzyna Bolek. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Katarzyna Bolek. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Marek Śliwa. Fot. © Jasielski Dom Kultury
Marek Śliwa. Fot. © Jasielski Dom Kultury

***

Literacka Nagroda „Nike” jest przyznawana od 1997 r. za książkę roku przez fundację tej nagrody, a jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. W tym roku otrzymała ją Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”.

Konkurs obejmuje twórczość tylko żyjących autorów, a laureat wyłaniany jest w drodze trzy etapowych eliminacji. Pierwszy obejmuje przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybieranych jest siedmiu finalistów, spośród których wyłaniany jest zwycięzca. Wyboru laureata Nike dokonuje jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody – w pierwszą niedzielę października.

Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike, zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE