Informacje

Po sukcesie Jutrzenki jest szansa na kolejne polskie odmiany!

Wyhodowana przez Romana Myśliwca, prekursora współczesnego winiarstwa w Polsce odmiana winorośli Jutrzenka szybko zdobyła uznanie. Dziś uprawiana jest w większości polskich winnic, wzbudza także coraz większe zainteresowanie winiarzy ze Słowacji, Czech i Węgier. Hodowca zapowiada wprowadzenie kolejnych nowych odmian.

Hodowlą nowych odmian winorośli zacząłem się zajmować od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Wtedy to dość przypadkowo powstała znana dzisiaj Jutrzenka – mówi Roman Myśliwiec, założyciel Winnicy Golesz w Jaśle. – Hamulcowym prac był jak to zwykle bywa czas – wykonując samodzielnie kastrację kwiatostanów (jeden kwiatostan to ok. 1 godz. precyzyjnej i żmudnej pracy), uzyskiwałem niewiele zapłodnionych obcym pyłkiem gron, a co za tym idzie małą ilość nasion do wysiewu z poszczególnych krzyżowań. Dopiero w 1998 roku wspólnie z synem Bartłomiejem udało nam się zrealizować kilkadziesiąt krzyżowań, co zaowocowało większą partią przeznaczonych do wysiewu nasion.

Z wysianych do skrzynek w 1999 r. nasion wyrosło kilkaset siewek, z których rok później, po wstępnej selekcji wysadzonych zostało do pojemników ok. 100 roślin o prawidłowym wzroście. Do gruntu zostały posadzone w 2000 roku. Po 10 latach obserwacji zostały wybrane najbardziej obiecujące i w kolejnych dwóch latach (2010, 2011) zostały posadzone na innym poletku po 5 krzewów z każdej selekcji. Uprawiane w trudnych warunkach glebowych, w zasadzie bez ochrony chemicznej, zniszczone przez przymrozki wiosenne w 2014 r. , tego lata owocowały już prawidłowo.

W zamierzeniach od początku miałem połączenie cech wysokiej odporności z dobrą jakością wina, stąd np. częste kombinacje odpornej odmiany Cascade z Muskatem Odeskim – podkreśla R. Myśliwiec. – Po 17 latach „zabawy” przyszedł czas na rozmnożenie najlepszych z nich, po minimum 10 krzewów i sprawdzenie jakości wina. Jest nadzieja, że kilka z tych krzyżówek przyda się w przyszłości polskim winiarzom.

* * *

Jutrzenka – (Seyve-Villard 12-375 x Pinot Blanc) – odmiana polska, wyhodowana w Winnicy Golesz w Jaśle. Wzrost krzewów umiarkowanie silny, wyrównany, plenność dobra. Drewnienie łozy wczesne. Krzewy bez większych uszkodzeń znoszą spadki temperatury do -24°C. Pora dojrzewania owoców średnio wczesna, zazwyczaj trzecia dekada września. Grona średniej wielkości, stożkowato-cylindryczne średnio zwarte, ładne. Jagody średniej wielkości, kulistawe, żółtozielone. Miąższ średnio zwarty, o bardzo intensywnym aromacie świeżej mięty i liści czarnej porzeczki. Krzewy są średnio odporne na choroby grzybowe, wymagają w mniej sprzyjające lata podstawowej ochrony przeciwko mączniakowi rzekomemu. Owoce Jutrzenki stanowią wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych wzmacnianych oraz do aromatyzowania neutralnych kupaży. Wino o dość wyraźniej kwasowości, ekstraktywne w typie Sauvignon Blanc. Odmiana wymaga najcieplejszych lokalizacji w rejonach o łagodniejszych zimach.

(Fundacja „Galicja Vitis”)

SŁOWA KLUCZOWE