Sport | rekreacja | turystyka

Rocznicę odzyskania Niepodległości i nadania praw miejskich Jasłu uczczą rajdem samochodowym (zapowiedź)

Pięćdziesiąt dwuosobowych załóg zamelduje się (11 listopada) na starcie tegorocznego Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości. To piąta, przedostatnia runda Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Motorowego w Konkursowej Jeździe Samochodem. W związku z kilkugodzinną rywalizacją na drogach regionu wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

XV Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości

Już za niespełna kilkadziesiąt godzin na trasę piętnastego Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości wystartuje pierwsza załoga. W tym roku po drogach powiatu jasielskiego „ścigać się” będzie pięćdziesiąt dwuosobowych załóg. Jak podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który jest głównym organizatorem imprezy, chętnych do wzięcia udziału w imprezie było znacznie więcej. Lista zgłoszeń została zamknięta w minionym tygodniem, jeszcze przed upływem wyznaczonego terminu.

Rywalizacja o tytuł Mistrza Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Motorowego w Konkursowej Jeździe Samochodem dobiega końca. W Jaśle zostanie przeprowadzona piąta, przedostatnia runda (wcześniejsze miały miejsce 29 marca w Rzeszowie, 24 maja w Przemyślu, 21 czerwca w Stalowej Woli i 6 września w Mielcu). Tegoroczny cykl amatorskich rajdowych mistrzostw Podkarpacia zakończy się 22 listopada w Krośnie.

Na starcie XV Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości pojawią się przedstawiciele automobilklubów z terenu południowo-wschodniej Polski oraz zawodnicy niezrzeszeni. Impreza posiada wizę nadaną przez Okręgową Komisję Sportów Samochodowych przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem zostaną podzieleni na klasy w zależności od pojemności skokowej silnika. W pierwszej zmierzą się właściciele pojazdów o pojemności do 1400 centymetrów sześciennych, w drugiej powyżej 1400 do 1600 centymetrów sześciennych, w trzeciej powyżej 1600 do 2000 centymetrów sześciennych i w czwartej powyżej 2000 centymetrów sześciennych. W dwóch odrębnych klasach wystartują właściciele samochodów marki Fiat do 1242 centymetrów sześciennych oraz kierowcy posiadający licencję Polskiego Związku Motorowego. – mówi w rozmowie z naszym portalem Józef Biernacki.

Trasa rajdu przebiegać będzie przez miasto Jasło, miasto i gminę Kołaczyce oraz gminę Brzyska i wynosić będzie w sumie 75 kilometrów. Wzdłuż jej przebiegu usytuowanych zostanie sześć odcinków „specjalnych” o łącznej długości 7,2 kilometra, na których mierzony będzie czas przejazdu. Łączny wynik osiągnięty przez poszczególne załogi będzie wliczany do klasyfikacji końcowej.

Zgodnie z sugestiami wielu zawodników oraz w porozumieniu z poszczególnymi samorządami organizatorzy postawili na sprawdzone we wcześniejszych latach odcinki. Niezmiennie już rywalizacja rozpocznie się na zamkniętym placu manewrowym firmy „Trans-Wiert” sp. z .o.o. przy ulicy Przemysłowej 11. Po dwa razy załogi będą przejeżdżać odcinki w Kołaczycach – Aleja Jana Pawła II w Kołaczycach (droga koło Liceum Ogólnokształcącego w kierunku Sowiny) oraz „Na Sorys” w Błażkowej (gmina Brzyska).

W związku z obchodami 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu utworzono dodatkową próbę, która będzie przejeżdżana jako druga w kolejności po „Trans-Wiercie”. Zlokalizowano ją wokół ulic przylegających do Placu Bartłomieja.

Bartłomiej z Jasła to jedna z wybitnych postaci, która przyczyniła się do rozwoju naszego miasta. Przed pół wieku, gdy Jasło świętowało sześćset-lecie swojego istnienia, na jednym z budynków przylegających do Zielonego Rynku odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę. Stąd idea, by właśnie w tym miejscu na sportowo uczcić kolejną okrągłą rocznicę nadania praw miejskich Jasłu. Załogi startować będą z ulicy Modrzejewskiego. – tłumaczy Józef Biernacki.

Pierwsza załoga wystartuje na trasę Rajdu o godzinie 10-tej, a jej powrót przewidziany jest na godzinę 14:30. Kolejne będą wyjeżdżać w dwuminutowych odstępach.

W związku z organizacją imprezy w godzinach między 10:00, a 16:30 nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu w w/w miejscach. Zamknięciu ulegną: Plac Bartłomieja w Jaśle wraz z przyległymi ulicami (Modrzejewskiego, Wałowa, Kilińskiego, Gołębia, Targowa, Zielona), Aleja Jana Pawła II w Kołaczycach (od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1837R Kołaczyce-Sieklówka-Lubla do ulicy Mosiowej w Kołaczycach) oraz droga gminna „Na Sorys” w Błażkowej (od skrzyżowania z drogą powiatową 1313R Jasło-Błażkowa-gr. województw do krzyża). Informować będzie o tym stosowne oznakowanie pionowe.

Jak nas zapewnia Józef Biernacki, w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego (pożar, miejscowe zagrożenie, itp.) organizator niezwłocznie umożliwi przejazd służbom ratunkowym.

Do zapewnienia bezpieczeństwa załogom i dopingującym im na trasie kibicom zaangażowano wszystkie służby ratownicze (Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską, prywatne Pogotowie Ratunkowe, a na wezwanie Państwowe Ratownictwo Medyczne), a dodatkowo w Jaśle i Kołaczycach uczniów klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach i Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy. Obsługa imprezy będzie wyposażona w specjalne identyfikatory.

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego apelujemy do mieszkańców oraz kibiców – miłośników sportów motorowych chcących dopingować startujące załogi o stosowanie się do poleceń służb porządkowych. Jednocześnie zwraca się z uprzejmą prośbą o nie parkowanie pojazdów przed posesjami przylegającymi do dróg, na których odbywać się będą próby sportowe.

Na facebook-owym profilu JKMiRD znajdą Państwo mapki ilustrujące przebieg poszczególnych prób sportowych. Niezbędne informacje są na oficjalnej stronie imprezy: www.jkmird.pl/rajd2015.

Do zobaczenia na trasie!

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE