Kultura | rozrywka | edukacja

Biblioteka doceniona za promowanie czytelnictwa!

Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała certyfikat akcji „Czytam sobie w bibliotece” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo „Egmont”. W 2015 r. w ramach tej akcji w Bibliotece odbył się szereg zajęć promujących czytelnictwo najmłodszych a ich uczestnicy zostali twarzami akcji!

„Czytam sobie w bibliotece” to projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwa Egmont, dzięki któremu 900 bibliotek w Polsce otrzymało książki wraz ze scenariuszami i materiałami do zajęć, a wszystko po to, aby zachęcić najmłodszych do czytania i pomóc bibliotekom wzbogacić program działań animacyjnych inspirowanych literaturą. W czerwcu dzieci z Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle wzięły udział w pilotażowych zajęciach akcji „Czytam sobie w bibliotece”. Ich biblioteczna podróż na Księżyc inspirowana książką Ewy Nowak „Apollo 11” została uwieczniona w filmie instruktażowym, z którego mogą skorzystać wszyscy bibliotekarze i nauczyciele organizujący zajęcia dla dzieci oparte o serię książek „Czytam sobie”.

Jesienią odbyły się kolejne spotkania. Tym razem w Filii nr 3 MBP w Jaśle najmłodsi czytali książkę Rafała Witka Mur: o historii powojennego Berlina i razem z bohaterką książki małą Lili, zastanawiali się, czy to, czego się boimy, jest murem i jak pozbyć się naszych murów-strachów.

„Apollo 11”, „Mur: o historii powojennego Berlina” i inne książeczki z serii „Czytam sobie” można znaleźć przez cały rok na półkach Oddziału dla Dzieci i filii MBP w Jaśle. Jest to seria wspierająca naukę samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka. Najmłodsi zaczynają naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, a w końcu, – w książeczkach z poziomu „dla zaawanasowanych” – płynnie czytają całe zdania. Książki w tej serii napisali m.in. Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in. Doroty Łoskot-Cichockiej, Joanny Rusinek, Emilii Dziubak i Marcina Bruchnalskiego.

Zapraszamy do lektury!

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE