Informacje

Solidarni z Samborem. Przed świętami do Ukraińców trafi dwie tony darów

Blisko dwie tony żywności, środków czystości, ubrań oraz koców trafi w przededniu świąt do potrzebujących mieszkańców ukraińskiego Sambora. To efekt wspólnej zbiórki darów oraz środków finansowych zorganizowanych przez miasto i gminę Jasło oraz jasielski Caritas.

We wtorek z Jasła do położonego w obwodzie lwowskim Sambora wyruszy transport darów. Do mieszkańców tego ogarniętego konfliktem regionu Ukrainy trafi blisko dwie tony długoterminowej żywności, podstawowe środki higieny osobistej, kołdry, koce oraz ubrania. To efekt publicznej zbiórki charytatywnej zorganizowanej wspólnie przez miasto i gminę Jasło, które są partnerami tego ukraińskiego miasteczka oraz jasielską Caritas.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Jesteśmy w przededniu wysyłki darów dla naszego miasta partnerskiego Sambor na Ukrainie. To wspólna akcja miasta, gmina i jasielskiego Caritasu zaowocowała zbiórką darów o wartości ponad trzydziestu tysięcy złotych. Wśród tych darów są zarówno kołdry, koce, a więc to co jest potrzebne do okrycia się w tym trudnym zimowym okresie, ale również żywność i środki czystości. Te środki pochodzą ze zbiórki ulicznej, jak również od radnych jednego i drugiego samorządu. Przekuły się one w przedmioty, które zawieziemy na Ukrainę. – wyjaśnia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Pod koniec listopada na terenie miasta prowadzona była zbiórka darów rzeczowych, a w niedzielę 29 listopada wolontariusze wraz z przedstawicielami szkolnych kół Caritas kwestowali przed jasielskimi parafiami. Z zebranych środków dokupiono najpilniejsze dla tamtejszych mieszkańców przedmioty codziennego użytku wraz z żywnością o wydłużonym terminie spożycia.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Od szeregu lat mamy kontakty partnerskie z miastem Sambor i rozumiemy ich potrzeby. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że ta część Ukrainy jest mocno zaangażowana w kwestię walki o niepodległość. Stąd mężczyźni idą do wojska i giną. W tamtym rejonie są traktowani jako bohaterowie i trudno inaczej ich nazwać. Te nasze dary niech będą naszym zrozumieniem i współczuciem dla miasta dlatego, że oni się utożsamiają ze wschodnią częścią Ukrainy. Oby ta wolność była dla nich realną rzeczywistością. – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Dyrektor jasielskiego Caritasu ks. Marian Putyra nie kryje dumy z solidarności jaką mieszkańcy ziemi jasielskiej okazali swojej zaprzyjaźnionej społeczności z Sambora.

Ja sobie przypominam rok 1982. Byłem wtedy wikariuszem w parafii farnej w Przeworsku. Wszystkiego brakowało. Myślę, że dzisiejsza sytuacja gospodarcza na Ukrainie nie jest tak dramatyczna, jak wtedy Polski. Ale te dary, które przychodziły z Zachodu to była ożywcza woda dla tych ludzi, którzy cieszyli się tym wsparciem. Ja myślę, że z jednej strony jest to solidarność z tamtymi ludźmi, a z drugiej odruch dobrej woli. Pomagać trzeba zawsze. Arcybiskup Wielgus kiedyś powiedział, że chrześcijaństwo mierzy się troską drugiego człowieka. To może czasami jest banał, ale trudno sobie wyobrazić, że inna droga prowadzi do doskonałości tak jak w tym przypadku. Dlatego pomagamy. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Dary trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Sambora oraz okolicznych miejscowości, a ich dystrybucją zajmą się wyznaczone przez tamtejszy samorząd organizacje charytatywne.

Wiemy o tym, że jest wiele rodzin, które zostały dotknięte konfliktem na wschodzie. W związku z tym do nich kierujemy tą pomoc. Przyłączając się do podziękowań chciałem także podziękować wszystkim parafiom, które zaangażowały się w akcję, także szkolnym kołom Caritas, które zbierały pieniążki, żeby wesprzeć to dzieło. – dodaje ksiądz Marian Putyra.

Wszystkie towary zostały już odpowiednio posegregowane i spakowane do kilkudziesięciu tekturowych kartonów, które specjalnie na ten cel przekazała miejscowa firma Tekpud. Bezpośredni transport do oddalonego o blisko 175 kilometrów Sambora zadeklarował radny miejski Jerzy Węgrzyn.

Przygotowujemy wysyłkę darów do Sambora na Ukrainie. To nasze miasto partnerskie zarówno miasta Jasła, jak i gminy Jasło. Mamy je zgromadzone dzięki zaangażowaniu zarówno jasielskiego Caritasu, jak i mieszkańców miasta oraz gminy Jasło. W ramach tej pomocy zebraliśmy towarów za kwotę przekraczającą trzydzieści tysięcy złotych. Były to dary zarówno w formie rzeczowej, jak i środki zebrane przez Caritas, radnych miasta i gminy Jasło. Te środki zamieniliśmy na towar, który jest przewidziany do wysyłki. – wyjaśnia Ryszard Pabian.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Organizatorzy pomocy charytatywnej dla Sambora składają serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych zarówno w samą zbiórkę, jak i bezpośrednich donatorów.

Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przekazali te dary. Mamy ponad czterdzieści kołder, ponad pięćdziesiąt kompletów pościeli, sześćdziesiąt cztery koce, osiemdziesiąt osiem ręczników, mamy też odzież, kurtki męskie i dziecięce, bardzo dużo środków czystości, bo ponad pięćset kostek mydła. Do tego ogromne ilości cukru, soli, mąki, bardzo dużo opakowań makaronu, bo prawie pięćset sztuk, czyli to wszystko co nie psuje się i można spokojnie zagospodarować po tamtej stronie. Jest to blisko dwie tony towaru. Chcemy podziękować również firmie Tekpud, która podarowała nam kartony do zapakowania tych darów oraz radnemu Jerzemu Węgrzynowi, który pojedzie z tymi darami własnym środkiem transportu. – podkreśla burmistrz Jasła.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE