Na drogach

Kierował bez uprawnień, mając prawie 3 promile

Policjanci z jasielskiego referatu patrolowo-interwencyjnego przerwali niebezpieczną jazdę nietrzeźwego kierowcy osobowego chevroleta. Mężczyzna miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Na jazdę po kilku „głębszych” zdecydował się po raz kolejny.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DP
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DP

Wczoraj uwagę policjantów pełniących służbę na terenie Jasła, zwrócił osobowy chevrolet jadący ul. Wojska Polskiego. Widząc, że kierowca nie może utrzymać prostego toru jazdy, funkcjonariusze użyli sygnału błyskowego i dźwiękowego radiowozu.

W trakcie kontroli policjanci wyczuli od 42-letniego mieszkańca Jasła kierującego samochodem, silną woń alkoholu. Gdy mężczyznę zbadali na alkomacie, urządzenie wskazało prawie 3 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto po sprawdzeniu kierowcy w policyjnym systemie, okazało się, że ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 2018 r. i na jeździe „pod wpływem” został zatrzymany po raz kolejny. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przypominamy, że w minionym roku zaostrzono sankcje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy.

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE