Informacje

„Nie wystarczy pokochać (…)”

Przeżyli ze sobą pięćdziesiąt lat, a jedna z par nawet sześćdziesiąt. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować ich medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Kolejne pary z terenu Jasła obchodziły uroczyście jubileusz „Złotych Godów”.

Więcej zdjęć z uroczystości w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć z uroczystości w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Kolejne pary małżeńskie z terenu Jasła wspólnie świętowały jubileusz pięćdziesięciolecia zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku jednej z nich od powiedzenia sobie sakramentalnego „tak” minęło już sześćdziesiąt lat. Z okazji wspaniałego jubileuszu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał im pamiątkowe medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Ich wręczenie miało miejsce dzisiejszego popołudnia w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury. Z rąk burmistrza miasta Ryszarda Pabiana oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Alicji Wójcik wyróżnienia odebrali:

Stanisława i Stanisław Czechowie, Halina i Andrzej Dzikowscy, Maria i Jan Fularowie, Hiacynta i Roman Inglotowie, Anna i Stanisław Leśniakowie, Irena i Stanisław Leśniakowie, Alicja i Stanisław Kucharscy, Zofia i Jan Maczugowie, Stefania i Stanisław Procaninowie, Barbara i Marek Rausowie, Urszula i Kazimierz Ryszowie, Helena i Tadeusz Sławniakowie oraz Stefania i Kazimierz Sorysowie.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość stała się okazją, aby „pochylić się nad ludzkim życiem realizowanym w małżeństwie i rodzinie”.

To moment do zadumy i podsumowania wspólnie przeżytych lat. Małżeństwo jest świadomym i dobrowolnym związkiem kobiety i mężczyzny, zatwierdzonym prawnie i społecznie, regulowanym zasadami i obyczajami, przekonaniami i postawami określającymi prawa i obowiązki stron małżeństwa. W związku małżeńskim kobieta i mężczyzna kształtują swoją przyszłość przez pracę, wychowanie dzieci, codzienny trud i troskę o jak najlepsze funkcjonowanie swojej rodziny. Jest to czas, w którym małżonkowie poznają się, zaprzyjaźniają, szukają kompromisu i porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady. – powiedziała.

Podczas swojego wystąpienia skierowanego do zacnych Jubilatów przytoczyła słowa polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.”

Podczas tych kilkudziesięciu lat wspólnego życia było zapewne wiele chwil dobrych, radosnych i pięknych, ale nie zabrakło też trudnych doświadczeń, wyrzeczeń i smutków. Dlatego Państwa postawa może stanowić świadectwo sztuki kompromisu, niezłomności, miłości i wierności, czyli wartości fundamentalnych w małżeństwie. – dodała.

Alicja Wójcik życzyła dzisiejszym odznaczonym „zdrowia, pogody ducha oraz kolejnych wspólnych rocznic”.

Do osób, które przed pięćdziesięcioma lub więcej laty podczas składania przysięgi małżeńskiej składali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską przemówił burmistrz miasta.

Przyznam się, że z większą tremą staję tutaj niż niejednokrotnie na dużej sali, gdzie na widowni siedzi kilkaset osób. Ale chyba fakt, że staję przed Państwem, którzy obchodzicie piękny jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego, a w przypadku jednej pary nawet sześćdziesięciolecia chyba to ma na to wpływ. – powiedział Ryszard Pabian. – Pewnie były różne chwile. Sam mam za sobą już dwie trzecie tego okresu więc mogę sobie również wyrazić taką opinię w oparciu o własne małżeństwo, że raz jest lepiej, raz gorzej, ale najistotniejsze jest to, że jest nic porozumienia. Owszem, miłość jest piękna, jest podstawą do tego, aby przeżyć wspólnie te lata, ale bez chęci porozumienia i dogadywania się na co dzień pewnie sama miłość by nie wystarczyła. Więc tego Państwu gratuluję, że przez te wszystkie lata udało się Państwu przejść wspólnie i dzisiaj obchodzić ten jubileusz pożycia małżeńskiego.

Gospodarz naszego grodu złożył świętującym parom małżeńskim oraz ich rodzinom serdeczne życzenia.

Chciałbym Wam życzyć, aby jeszcze kolejne pięćdziesiąt lat mogli Państwo ze sobą przeżywać, przede wszystkim w dobrym zdrowiu. Najważniejsze, aby Państwu wszystko się układało jak najlepiej. Mamy początek roku więc również życzę wszelkiej pomyślności dla Państwa, Państwa rodzin, bo pewnie niejednokrotnie jesteście rodzicami, dziadkami, a może i nawet pradziadkami. Jeszcze raz gratuluję. – dodał.

Tradycyjnym punktem spotkania było wzniesienie symbolicznego toastu lampką szampana. Przy wspólnym stole dostojni Jubilaci dzielili się wspomnieniami ze wspólnie przeżytych lat, a także receptami na udane pożycie małżeńskie.

Z mini recitalem wystąpili soliści Jasielskiego Domu Kultury oraz zespół muzyczny FERMATA – przygotowani przez instruktor Ewę Grzebień.

Podsumowaniem popołudniowego spotkania była pamiątkowa fotografia świętujących „Złote Gody” par małżeńskich.

FOTOGALERIA: Złote Gody jasielskich małżeństw

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE