Na drogach

Policyjne działania „Pieszy”

Dziś na drogach powiatu jasielskiego policjanci prowadzą działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Funkcjonariusze zwracają baczną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.
 
Zima to czas, kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych. Jest to głównie związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami wypadków. Dlatego policjanci po raz kolejny skupiają swoje działania na ich bezpieczeństwie.
 
Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierujący omijający pojazdy, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszych, wyprzedzający na przejściu lub bezpośrednio przed nim, jak również kierowcy, którzy nie udzielają pieszym pierwszeństwa na przejściach. 
 
Policjanci przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków. Główne błędy pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na stosowanie się pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych. 
 
Przypominamy, że Prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych, poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym,  obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE