Informacje

Uchronić przed zamarznięciem

Zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.

Komenda Powiatowa Policji w Jaśle. Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w mroźne noce przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, dlatego policjanci patrolują te miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają dworce, opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z apelem – jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy bez reakcji obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

Policja apeluje również o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas mrozów.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Więcej na ten temat na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE