Kultura | rozrywka | edukacja

Biblioteka – wstąp i wybierz!

Za nami kolejny aktywny rok w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Ponad 170 000 wypożyczonych książek, 9 233 zarejestrowanych czytelników i prawie 550 wydarzeń dowodzi, że mieszkańcy Jasła i regionu – poszukując dostępu do nowości książkowych, edukacji i kreatywnego spędzania czasu – wybierają Bibliotekę.

Jak jaślanie korzystają z oferty Biblioteki? Ze statystyk wynika, że aż co czwarty mieszkaniec korzysta z wypożyczalni, tzn. w danym roku wypożyczył co najmniej jedną książkę. To oznacza, że wskaźnik czytelnictwa jasielskiej Biblioteki utrzymuje się na poziomie 25,5 %, podczas gdy w całej Polsce wynosi 16,4 %. W 2015 roku czytelnicy odwiedzili Bibliotekę Główną i filie aż 101 188 razy wypożyczając dokładnie 179 482 książki i 23 561 razy korzystając z publikacji na miejscu. Pojedyncza publikacja była wypożyczana średnio co minutę.

Dla czytelników ważny jest dostęp do nowości książkowych, a także do literatury naukowej i baz danych. W minionym roku Czytelnię Główną odwiedziło niemal 10 000 osób, którym udzielono prawie 40 480 informacji a z czytelni online IBUK Libra użytkownicy skorzystali ponad 1000 razy. Mimo postępującej cyfryzacji, wiele osób korzysta w Bibliotece z dostępu do Internetu i nowych technologii – w minionym roku było to ponad 4 500 mieszkańców.

Biblioteka jest dla mieszkańców również miejscem spędzania wolnego czasu – jaślanie chętnie korzystają z oferty bezpłatnych wydarzeń dedykowanym osobom w każdym wieku. W 2015 r. prawie 15 000 osób wzięło udział w zróżnicowanych tematycznie wydarzeniach. Bogatą ofertę aktywności Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle mogła zaproponować realizując projekty edukacyjno-kulturalne. Dzięki projektowi FREEDOM 3D, realizowanemu w ramach programu Erasmus+, młodzież z Jasła wzięła udział w polsko-słowackiej wymianie, której efektem był m.in.: flashmob na jasielskim Rynku. W ramach projektu Strefa Innowacji, powstała w Bibliotece strefa M2 – miejsce spotkań młodych jaślan, w którym mogą realizować swoje pomysły, organizować wydarzenia czy spędzać wolny czas w rozwijający sposób.

Dzięki Programowi Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” czytelnicy mogli skorzystać z ponad 1700 nowości książkowych a dzięki programowi Fundacji Orange „Orange dla bibliotek” z dostępu do Internetu w Bibliotece Głównej oraz filiach. W ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Klubu Książki realizowanego przez Instytut Książki, czytelnicy w każdym wieku, spotykają się w 4 Dyskusyjnych Klubach Książki.

Działania jasielskiej Biblioteki na rzecz społeczności lokalnej doceniają nie tylko mieszkańcy, ale również instytucje branżowe. W 2015 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle została nagrodzona przez m.in.: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (ogólnopolski konkurs na najciekawszy program Tygodnia Bibliotek 2015), Fundację Orange (certyfikat „Biblioteka z p@sją”) czy Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (ogólnopolski konkurs „Tablety w bibliotece”).

„Biblioteka – wstąp i wybierz” – takie hasło przyświecało jasielskiej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, jednego z najważniejszych bibliotekarskich wydarzeń minionego roku.

Ilość odwiedzin i wypożyczonych książek oraz liczba uczestników wydarzeń świadczy o tym, że jaślanie świadomie wybierają i korzystają z oferty Biblioteki.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE