Kultura | rozrywka | edukacja

Ciao Ciao Bambina w JDK (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na spotkanie z historią włoskiej piosenki. Spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru Piosenki Nicoli Palladiniego, oparty na życiu Marino Mariniego odbędzie się 5 marca br. w JDK o godz. 18.00. Bilety można kupić w sekretariacie JDK lub online.

Marino Marini to popularny w latach 50. i 60. XX wieku włoski piosenkarz i kompozytor, uwielbiany w Polsce za sprawą piosenki „Nie płacz kiedy odjadę”. Jego kariera i życie zainspirowały Nicolę Palladiniego do wyreżyserowania monodramu, w którym zabiera widza w historyczną podróż trzydziestu lat włoskiej piosenki. Widzowie towarzyszą więc Mariniemu podczas rejsu statkiem do USA końcem lat 40. ubiegłego stulecia, poznają klimat nowojorskiej Małej Italii. A po powrocie do Europy zaglądają do neapolitańskich i rzymskich kabaretów, stają się świadkami jego sukcesu w paryskiej Olimpii i towarzyszą w Polsce, gdzie zyskał niezwykłą popularność. Bo Marini rozkochał w sobie Polaków nie tylko piosenką, ale także twistem, którego nauczył ich tańczyć.

W ciągu kilkudziesięciu minut usłyszymy najbardziej znane utwory: „Tu vuo fa l’americano”, „L’Italiano”, „Azzurro”, „Marina”, „O’sole mio”, „Love in Portofino”, „Volare”, „Mamma”, „Guarda che luna”, „Guaglione”, „Kriminal Tango” czy „Nie płacz kiedy odjadę”.

***

Nicola Palladini, absolwent Akademii Musicalowej Musical Theatre Academy w Rzymie, studiował także metody aktorskie Strasberg/Stanislavskji w Konstant Lee Studio u wykładowcy Ilza Prestinari z Actor Studio. Swoją karierę teatralną rozpoczął w musicalu „The Rocky Horror Show” w roli Riff Raff, a następnie brał udział w licznych musicalach we Włoszech: „Welcome to the Machine” The Pink Floyd Rock Show w roli Frank the Producer, „Alicja w Krainie Czarów” (jako Szalony Kapelusznik), „Across the Universe”, „Marcelino, chleb i wino”, „Grease” oraz w roli Apostoła, w światowej premierze (w Sali Audiencyjnej Pawła VI w Watykanie) muzycznego spektaklu „Maria z Nazaretu”.

W 2011 roku zadebiutował w Polsce w głównej roli Mistrza Ceremonii w musicalu „Cabaret” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. W 2012 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wystąpił w musicalu „Kiss Me, Kate” w głównej roli Fred’a Grahama/Petruchio. A rok później Nicolę Palladiniego można było zobaczyć w roli Saszy, w inscenizacji „Skrzypka na dachu” w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE