Kultura | rozrywka | edukacja

Historyczne i współczesne Jasło na fotografii jego miłośników

Dzisiaj poznaliśmy laureatów dwóch konkursów fotograficznych organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Obydwa nawiązywały tematycznie do obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu przez króla Kazimierza Wielkiego. Wyróżnione prace można oglądać na wystawie przygotowanej w Młodzieżowym Domu Kultury, który był jednym z partnerów całego przedsięwzięcia.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Podczas uroczystego podsumowania, które miało miejsce w czwartkowe popołudnie w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, poznaliśmy laureatów dwóch konkursów fotograficznych organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego: „Jasło Moje Miasto” oraz „Jasielskie w kolorze sepii”.

Pierwszy z nich odbył się już po raz dwudziesty pierwszy, w jego bieżącej edycji towarzyszyło hasło przewodnie: „Pozdrowienia z 650-letniego Jasła”. W ten sposób jego organizatorzy chcieli nawiązać do uroczyście świętowanego przez cały miniony rok okrągłego jubileuszu nadania naszemu miastu praw miejskich.

Chcieliśmy, aby uczestnicy podeszli do niego w taki sposób, aby zdjęcia przedstawione do oceny w konkursie mogły służyć jako podstawa do wykonania pocztówek z Jasła. Myślę, że te najlepsze prace zostaną w pewien sposób wykorzystane do promocji naszego miasta. Głównym kryterium, którym kierowała się komisja, było to co wybrałbym idąc na pocztę kupić kartkę z naszego miasta chcąc się tą kartką pochwalić i wysłać ją z pozdrowieniami gdzieś w świat. Jeżeli zdjęcie przedstawione na konkursie spodobało się jury to uzyskało najwyższą ocenę. Myślę, że wszyscy, którzy brali udział w konkursie mogą czuć się wygrani. Otrzymaliśmy bardzo dużo cennych zdjęć. Ale te, które ocenione zostały najwyżej to te, które najlepiej odpowiadały na to zadanie, które postawiliśmy. – powiedział Andrzej Gawlewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, przewodniczący komisji konkursowej.

Wraz z nim prace oceniali członkowie Stowarzyszenia: Felicja Jałosińska, Barbara Żegleń, Tomasz Kasprzyk oraz Wacław Mendys.

Te zdjęcia, które komisja wybrała jako pierwsze, drugie i trzecie miejsce charakteryzują się nie tylko dobrym trafieniem w temat, ale również bardzo dobrą kompozycją. Dostrzegliśmy też w tych nagrodzonych zdjęciach tzw. wagę elementu pierwszego planu. To jest coś takiego co zakotwicza naszą uwagę. Oglądając zdjęcia określamy, w którym to jest miejscu. – podkreślił Tomasz Kasprzyk.

Laureatami pierwszego miejsca zostali w poszczególnych kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe – Katarzyna Syrek (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej / Młodzieżowy Dom Kultury), gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – ex aequo Dawid Ślusarczyk i Wiktoria Śliwa (obydwoje Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza) oraz dorośli – Maria Brzostowska.

Pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki nagrodzeni w konkursie odebrali z rąk władz miasta w osobach burmistrza Ryszarda Pabiana i przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Henryka Raka, wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Małgorzaty Piotrowskiej oraz członków komisji konkursowej.

Burmistrz Ryszard Pabian, który objął przedsięwzięcie swoim honorowym patronatem wyraził zadowolenie, że Jasło było tematem przewodnim konkursu.

Gratuluję zwycięzcom, wyróżnionym, ale również tym, którzy tych wyróżnień nie uzyskali, ale za to wzięli udział w naszym konkursie. Jest mi bardzo miło, że podjęliście się tego tematu. Nie jest problemem robić dobre fotografie, jeśli ma się piękne zabytki. U nas tych zabytków nie ma zbyt wiele, z wiadomych przyczyn, ale twierdzę, że w mieście są piękne miejsca. Bardzo się cieszę, że wyszukaliście je, a przede wszystkim potrafiliście je wspaniale objąć na swoich fotografiach. Jeszcze raz serdecznie gratuluję. Dziękuję również organizatorom konkursu. Jak zwykle został on przeprowadzony na bardzo wysokim poziomie. – zwrócił się do uczestników.

Drugi z rozstrzygniętych konkursów to „Jasielskie w kolorze sepii”. Jego głównym celem było ukazanie znanej i nieznanej historii Jasła, regionu jasielskiego i mieszkańców tych terenów za pomocą starych fotografii.

Projekt miał charakter otwarty i był skierowany do wszystkich osób (również niepełnoletnich), które posiadają fotografie dotyczące tematyki konkursu.

Jurorzy postanowili nagrodzić (miejsca od pierwszego do trzeciego): Grażynę Jaśko, Annę Czekaj i Zbigniewa Drankę. Ponadto na najciekawsze zdjęcie swoje głosy mogli oddawać Internauci poprzez polubienie danego obrazu na profilu stowarzyszenia w jednym z popularnych portali społecznościowych. I tak, w ich głosowaniu zwyciężyli (kolejno od pierwszego do trzeciego miejsca): Gabriela Olbrot, Grażyna Jaśko i Zbigniew Dranka.

W sumie nagrodzonych zostało 58 osób (45 w konkursie „Jasło moje miasto” i 13 w konkursie „Jasło w kolorze sepii”).

Przygotowaliśmy ciekawe nagrody. Tradycyjnie ukłon w stronę Urzędu Miasta Jasła, który ufundował główne nagrody dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a my jako stowarzyszenie dla osób dorosłych. Przekazaliśmy laureatom sprzęt elektroniczny, poza tym różne akcesoria fotograficzne. – powiedział Wiesław Hap, prezes SMJiRJ

Podsumowując kolejną już edycję konkursu sztandarowego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które w grudniu ubiegłego roku obchodziło swoje półwiecze istnienia prezes Wiesław Hap powiedział:

Cieszy nas to, że mamy stałą grupę uczestników, ale też co roku pojawiają się nowe nazwiska. W tym roku mamy nawet cztery czy pięć rodzin, gdzie rodzice i dzieci przekazują bardzo ciekawe prace. To właśnie świadczy o tym, że zamiłowanie do miasta i fotografii cały czas istnieje. Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach będziemy mogli gościć jeszcze więcej nowych uczestników. Mam także nadzieję, że będziemy przygotowywać na tyle ciekawe tematy, że tych prac będzie jeszcze więcej.

Prace wyróżnione w obydwu konkursach można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. Wzorem minionych lat znajdą się one również w publikacjach przygotowywanych przez Stowarzyszenie.

20160211-06

20160211-01

20160211-02

20160211-03

20160211-04

20160211-05

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE