Kultura | rozrywka | edukacja

Ocalić od zapomnienia. Plenery malarskie w Wiśniowej

„Wiśniowa malarstwem pachnąca” to tytuł wystawy, która zainaugurowała działalność Galerii Jasielskiego Domu Kultury po modernizacji budynku. Uroczysty wernisaż odbył się 11 lutego br.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Na wystawie, która będzie czynna do końca marca br. obejrzeć można około 40 prac uczestników VIII Pleneru Malarskiego w Wiśniowej. – Ta wystawa jest plonem ubiegłorocznego pleneru, który zdaniem znawców, jest na bardzo wysokim poziomie. Udało nam się zgromadzić artystów uznanych i zarazem pedagogów uczelnianych i oddanych animatorów kultury, którzy już wielokrotnie wystawiali swoje prace w kraju i za granicą. Ostatnio gościliśmy 6 artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 12 z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dwie młode artystki z gminy Wiśniowa – powiedział podczas wernisażu Andrzej Szypuła, prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.

Plenery wiśniowskie zrodziły się ponad 8 lat temu z inicjatywy rzeszowskich środowisk artystycznych i malarskich w ogóle, a szczególnie Jacka Kawałka, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, który pochodzi z Jasła. – Historie malarskich tradycji w Wiśniowej sięgają okresu przedwojennego, kiedy do gościnnego domu państwa hrabiów Mycielskich przyjeżdżali znakomici artyści z Józefem Czapskim na czele oraz całą plejadą artystów, zwłaszcza krakowskich. Helena i Jan Mycielscy studiowali na ASP w Krakowie, zapraszali więc swoich mistrzów, przyjaciół, studentów. I tak zrodziła się tradycja malarskich spotkań w Wiśniowej – dodaje prezes Szypuła.

Poprzez organizację tych plenerów organizatorzy próbują nawiązać do tradycji sprzed 70 lat, czerpiąc jednocześnie z powojennej historii. – Myślę jednak, że artyści zapatrzeni są we współczesność, na to co ich otacza, to co czują. Ale równocześnie nawiązują do przeszłości, co można odnaleźć w niektórych obrazach – mówi szef Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego.

Podczas tych spotkań odbywają się także sympozja naukowe, poświęcone problemom malarstwa.

W wernisażu uczestniczyli samorządowcy ze Strzyżowa: radni powiatu strzyżowskiego Małgorzata Książek i Grzegorz Tomaszewski oraz miłośnicy malarstwa. Natomiast samorząd jasielski reprezentowali: Elwira Musiałowicz – Czech, wiceburmistrz, Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła i wiceprzewodnicząca Urszula Czyżowicz oraz radni miejscy.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE