Informacje

Uczniowskie potyczki z ortografią

Uczniowie jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowali dzisiaj ze sobą w drugiej edycji konkursu ortograficznego o wieczne pióro burmistrza miasta Ryszarda Pabiana. Gospodarzem tegorocznego dyktanda była Szkoła Podstawowa nr 4 im. księdza biskupa Ignacego Krasickiego.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Jak podkreśliła Renata Łaba, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle, który był organizatorem konkursu, jego głównym celem było promowanie zasad języka ojczystego wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Był to konkurs ortograficzny, który składał się z dwóch części: testu i dyktanda. Jego celem było promowanie naszego języka polskiego. Konkurs był skierowany do uczniów klas cztery do sześć szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. W komisji konkursowej uczestniczyli nauczyciele języka polskiego z naszych szkół. – powiedziała.

Podobnie jak w ubiegłym roku autorem tekstu dyktanda, z którym przyszło się zmierzyć sześćdziesięciu uczniom miejskich szkół podstawowych i gimnazjów, była polonistka – inspektor w Wydziale Oświaty Aleksandra Dacyl.

Nagrodą główną było, jak sam tytuł konkursu mówi, pióro burmistrza miasta Jasła. Myślę, że pozostałe nagrody również były atrakcyjne i uczniowie będą zadowoleni. Jest to już drugi konkurs. Pan burmistrz powiedział, że nadal będzie kontynuował ten konkurs. Myślę, że będziemy go dalej przygotowywać, bo naprawdę jest bardzo wielu chętnych. – mówi Renata Łaba.

Burmistrz miasta, który wziął udział w podsumowaniu zmagań i wręczeniu nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu podziękował jego uczestnikom za chęć podjęcia „walki” z trudami języka polskiego.

Nasz język polski jest piękny i to tylko taki sprawdzian tego co do tej pory udało Wam się nauczyć, a co jeszcze przed Wami. – zwrócił się do uczniów Ryszard Pabian. – Mam nadzieję, że wszystkim to dyktando wyszło bardzo dobrze i że chętnie przystąpiliście do tego konkursu. Dużo jest nowych uczestników co mnie bardzo cieszy. A Wam, którzy jesteście już drugi raz, również bardzo serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że to nie ostatni konkurs i co roku będziemy się starać go powtarzać, bo tak – jak powiedziałem – nasz język polski jest piękny aczkolwiek niełatwy. Ale właśnie przez takie dyktanda możemy sprawdzić na jakim poziomie wiedzy już jesteśmy. Tutaj trzeba sobie też wprost powiedzieć, że język się zmienia. To, co kiedyś kilka lat temu było zasadami, często już w tej chwili nie jest jedyną zasadą. Niejednokrotnie uznawane są za właściwe różne interpretacje. To dyktando było przygotowane jednoznacznie. Bardzo się cieszę, że chcecie brać udział w tym konkursie i wierzę, że będzie to również z pożytkiem dla Was. – dodał.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Po ocenie prac komisja wytypowała laureatów konkursu, którymi zostali: Aleksander Hycnar (szkoły podstawowe) i Kamil Myśliwiec (gimnazja).

Największe trudności sprawiły mi nazwy mieszkańców miast. Z tym się głowiłem, ale chyba dobrze strzeliłem. Reszta jakoś została mi w głowie z lat wcześniejszych. – skomentował Kamil Myśliwiec, uczeń Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle.

W kategorii szkół podstawowych drugie miejsce zajęła Weronika Biały, a trzecie Magdalena Fila. Przyznano również trzy wyróżnienia dla: Klaudii Skickiej, Oliwii Majewskiej i Aleksandry Świstak.

W kategorii gimnazjów na podium znaleźli się następujący uczniowie: Maciej Ochwat i Iwona Bracik. Wyróżnienia odebrali: Gabriela Bieleń, Wiktoria Śliwa i Marlena Łopatkiewicz.

Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

Konkurs odbył się w oddanej niedawno do użytku nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 im. księdza biskupa Ignacego Krasickiego.

dyktando01

dyktando02

dyktando03

dyktando04

dyktando05

dyktando06

dyktando07

dyktando08

dyktando09

dyktando10

dyktando11

dyktando12

dyktando13

dyktando14

dyktando15

dyktando16

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE