Kultura | rozrywka | edukacja

„Damy i huzary” w JDK (zapowiedź)

Spektakl na podstawie sztuki Aleksandra Fredry w wykonaniu artystów amatorów Teatru Robotniczego Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu zostanie wystawiony w Jasielskim Domu Kultury 11 marca br.

Damy i huzary

Sztuka w ramach 68. Studni Kulturalnej prezentowana będzie dwukrotnie: o godz. 12.00 (dla szkół) i 18.00 (dla widzów indywidualnych). Bilety można nabyć w sekretariacie JDK lub online.

Zabawna komedia Fredry w reżyserii Janusza Michalika, opowiada o zatwardziałych kawalerach (huzarach), którzy mimo wszystko ulegają urokowi dam. Sztuka wypełniona jest mnóstwem zabawnych intryg i humoru typowego dla Fredry.

***

Teatr Robotniczy, działający pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu im. Bolesława Barbackiego jest prawdziwą perłą w zestawie kulturalnych propozycji Nowego Sącza. W ciągu ponad 90-letniej działalności na jego deskach odbyło się ponad 350 premier.

Założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 r., swoją działalność zainaugurował „Gęsiami i gąskami” Michała Bałuckiego. Ponad 30 lat później Teatr przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty, malarza, reżysera, scenografa i aktora, współtwórcy przedwojennego Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu.

W swoim dorobku Teatr ma m.in. „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza, „Zaczarowaną fujarkę” Hansa Christiana Andersena, „Odejście głodomora” Tadeusza Różewicza oraz „Niemców” Leona Kruczkowskiego. Na 700-lecie Nowego Sącza, w 1992 roku przygotowano niepowtarzalne widowisko historyczne pt. „Noc św. Justa” i po raz siódmy wystawiono w teatrze „Zemstę” A. Fredry w reżyserii Andrzeja Horoszkiewicza.

A z okazji 75-lecia działalności Teatru Robotniczego po raz pierwszy zorganizowano Jesienny Festiwal Teatralny, który jest jedną z najpopularniejszych tego typu imprez  w Polsce.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE