Informacje

Długo oczekiwana linia MKS Brzyska-Biadoszyce ruszyła 1 marca

Mieszkańcy z Biadoszyc (gmina Brzyska) chcieli, by dzieci mogły dojeżdżać autobusem do szkoły. Odległość od nich do szkoły to prawie 6 kilometrów. Dotychczas dzieciaki dowożone były przez rodziców.

Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach
Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach

Od początku kadencji starałem się, żeby ta linia została przedłużona. I udało się w końcu! Po ciężkich trudach, dzięki dobrej współpracy z radą gminy i wójtem, linia wystartowała we wtorek (1 marca) – podkreślał radny Jan Mszyca.

Na pierwszym kursie pojawił się pełny stan. – Wszyscy są zadowoleni, oby tylko zawsze była frekwencja, to linia się utrzyma – dodaje Piotr Węgrzyn, sołtys z Brzysk

Dzieci po stronie Biadoszyc jest ponad trzydzieści. Oprócz tego są chętni również starsi, którzy chcą dotrzeć do centrum Brzysk. Autobus rano będzie dowodził dzieci do szkoły. Z ostatniego przystanku spod lasu wyjeżdżał będzie o godz. 7.30, natomiast powrót o godz. 13.45. Wszystkich przystanków jest 7.

Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach
Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach

Gmina przekazała w tym roku 28 tys. zł na dotację dla Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Mieszkańcy muszą kupować sobie bilety. Natomiast dzieci, które spełniają warunki ustawy o oświacie, mają zapewnione je przez gminę. Starania rodziców trwały prawie dwa lata. Ciężko było znaleźć przewoźnika – wyjaśnia wójt Rafał Papciak.

Linia będzie kursowała na pewno do końca roku.

Wszystko zależy, ile osób z niej będzie korzystać. Ale powinno być dobrze. Z dojazdu do centrum miejscowości korzystają nie tylko dzieci, ale i starsi, to bardzo ułatwi życie ludziom, którzy zamieszkują dwa odległe od centrum Brzysk przysiółki – zaznaczał radny Mszyca.

Jeszcze nie wiadomo, jak linia będzie kursować w okresach ferii i wakacjii. – Wszystko zależy od ustaleń z przewoźnikiem. Jak będą chętni, to na pewno autobus pojedzie. Duży plus tej linii jest też taki, że autobusem z samego końca miejscowości będzie można dojechać do Jasła – podkreśla Mszyca.

(Gmina Brzyska)

SŁOWA KLUCZOWE