Na drogach

Działania „Trzeźwy poranek”

Wczoraj na drogach powiatu jasielskiego policjanci prowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze skontrolowali ponad tysiąc pojazdów. Zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, sprawdzali także przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, oraz czy dzieci są przewożone w fotelikach ochronnych.

Fot. © KPP w Jaśle
Fot. © KPP w Jaśle

Wczoraj od rana, w wyznaczonych punktach na drogach powiatu jasielskiego, funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.

W czasie „Trzeźwego poranka” funkcjonariusze skontrolowali ponad tys. pojazdów. W trakcie kontroli ujawnili trzech kierujących pod wpływem alkoholu. Oprócz stanu trzeźwości policjanci sprawdzali także, czy kierowcy i pasażerowie stosują się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach ochronnych. W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone kolejne takie działania.

Łącznie na drogach Podkarpacia, w trakcie prowadzonej akcji policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 18,5 tys. kierujących pojazdami. Funkcjonariusze ujawnili 45 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu, zatrzymali także 38 uprawnień do kierowania.

Przypominamy, że w minionym roku zaostrzono sankcje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy.

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE