Informacje

Gmina Brzyska: Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

Pierwsze w historii gminy Brzyska uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach
Fot. © Urząd Gminy w Brzyskach

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji pierwszy raz w gminie Brzyska odbyły się uroczystości przy Krzyżu Partyzantów w drodze na Górę Liwocz. Na zaproszenie wójta Rafała Papciaka wziął w nich udział major Wiesław Wojdyła z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, Przewodniczący Rady Gminy Brzyska Stanisław Madejczyk, radny Jan Mszyca, Paweł Gołąb – przedstawiciel Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kołaczyce, sołtys wsi Brzyska Piotr Węgrzyn oraz dyrekcja i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach.

Mam nadzieję, że to święto wpisze się mocno w naszą gminę i w następnych latach będzie miało szerszy wymiar. Będziemy czynić starania, aby w miejscu szczególnym dla mieszkańców gminy, jakim jest Liwocz, stworzyć przy współpracy z Nadleśnictwem Kołaczyce takie miejsce pamięci – powiedział Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40 XX wieku.

(Gmina Brzyska)

SŁOWA KLUCZOWE