Kultura | rozrywka | edukacja

„Muzyka jest mądrością. Jeśli tym nie żyjesz, nie wydobędziesz muzyki z instrumentu”

Uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach Mateusz Warzecha zdobył nagrodę Grand Prix podczas koncertu finałowego tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. W organizowanym przez Jasielski Dom Kultury oraz miejscową szkołę muzyczną dwudniowym przeglądzie twórczości wzięła udział ponad setka młodych artystów z całej Polski.

W jedenastym Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz wzięło udział około stu trzydziestu wykonawców – instrumentalistów z Poznania, Katowic, Suwałk, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Opola, Będzina, Rzeszowa, Krosna, Nowego Targu oraz wielu innych mniejszych ośrodków. Przez ostatnie dwa dni (czwartek, piątek) prezentowali oni swoje umiejętności w trzech kategoriach: fortepianu, instrumentów smyczkowych i szarpanych oraz instrumentów dętych i akordeonu. W tegorocznej edycji przeglądu dominowały instrumenty dęte, przed fortepianem i instrumentami smyczkowymi.

Występom, które odbywały się w Jasielskim Domu Kultury oraz Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego, przysłuchiwała się i oceniała je profesjonalna komisja konkursowa, w skład której weszli: prof. Elżbieta Gajewska (flet) z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Andrzej Godek (klarnet) z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Igor Cecocho (trąbka) z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. Wiesław Kwaśny (skrzypce) z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Andrzej Bauer (wiolonczela) z UMFC w Warszawie i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz dr hab. Paweł Zawadzki (fortepian) z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Ogłoszenie werdyktu miało miejsce w piątkowy wieczór, podczas uroczystego koncertu galowego, w trakcie którego wystąpili laureaci pierwszych miejsc, które przyznano w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Za nim młodzi wykonawcy pojawili się na scenie sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, przewodniczący komisji konkursowej prof. Andrzej Godek dokonał podsumowania dwudniowego konkursu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Nasi kochani uczestnicy: młodzi muzycy. Ile razy jesteśmy tutaj razem z Wami, słuchamy Was, to wielu z nas dojrzałych muzyków myśli: za krótką chwilę to Wy nas zastąpicie. To Wy będziecie zdobywać laury na scenach polskich i scenach świata. To Wy za krótką chwilę, bo też to życie muzyczne płynie niezwykle szybko, będziecie jurorami. Ale żeby do tego dojść czeka Was jeszcze odrobina pracy. Jesteście wspaniali i wszyscy jesteście zwycięzcami, bowiem dyplom schowamy do teczki i włożymy do szafki. Nagrodę pieniężną spożytkujemy na jakiś doraźny cel. Natomiast pracę, którą wszyscy włożyliście na przygotowanie się do konkursu zachowacie na długo, długo, długo. Będziecie z niej czerpać i dalej rozwijać to co już osiągnęliście. I to jest największy sukces wszystkich. – powiedział.

Podczas swojego wystąpienia przyznał, że nie wszyscy – spośród blisko stu trzydziestu uczestników – mogli zostać wyróżnieni i nagrodzeni.

W związku z tym staraliśmy się zauważyć wszystkich tych, którzy oprócz wspaniałego warsztatu, potrafią przekazać już swoją emocję, potrafią przekazać wspaniale muzykę, potrafią być już na scenie artystami. – podkreślił.

W imieniu komisji konkursowej profesor złożył serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników i ich opiekunów oraz podziękowania dla organizatorów za trud włożony w przygotowanie profesjonalnego konkursu, który – co podkreśla – od lat cieszy się dużym uznaniem w całym kraju.

Chcę złożyć podziękowania dla wszystkich pedagogów, którzy wkładają niezwykle dużo pracy w przygotowanie ponad standardowe, ponad programem szkolnym. Chcę podziękować wszystkim pianistą, którzy towarzyszą uczestnikom, często opiekując się nimi jak rodzice. Ale chcę też podziękować wszystkim rodzicom za to, że inwestujecie Państwo w swoje dzieci. A inwestycja w naukę, inwestycja w sztukę jest inwestycją, której nie da się wycenić. Wszystkim Państwu bardzo gorąco dziękuję. Wszystkim laureatom bardzo gratuluję, a wszystkim tym, którzy jeszcze nie uzyskali tych najwyższych laurów życzę, abyście w kolejnych edycjach mogli stanąć na tej scenie jako laureaci. – mówił prof. Andrzej Godek.

Uczestnikom tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów gratulowali także przedstawiciele miejscowego samorządu, w którego kalendarz imprez kulturalnych wpisał się już na stałe.

Dziękuję, że jesteście Państwo z nami, niektórzy już kolejny rok. Ale przede wszystkim dziękuję wszystkim tym, którzy zechcieliście podążać swoją pasją, być może przeznaczeniem, chcieliście usłyszeć werdykt jury nie obawiając się tego. Wiem, że podążanie tą ścieżką jest trudne w dzisiejszych czasach takiej nowoczesnej technologii i przyspieszonego codziennego życia. Dziękuję również opiekunom za to, że pozwalacie rozwijać się lepiej młodzieży i stwarzacie wspaniałe pokłady rozwoju, również emocjonalnego. Mam nadzieję, że miasto Jasło dla tych wszystkich młodych ludzi będzie już nie tylko miejscem na mapie, ale również miejscem wspaniałych wspomnień. Może zachowacie je w sercu kiedy Wasza droga zawodowa wypłynie na szerokie wody. – zwróciła się do obecnych podczas koncertu finałowego wiceburmistrz Jasła Elwira Musiałowicz-Czech.

Dziękujemy jurorom za ich ciężką pracę. Mieliśmy okazję przysłuchiwać się obradom, rozmawiać z państwem profesorami. Byli oni zachwyceni wysokim poziomem jaki Państwo tutaj reprezentujecie. Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy i gratulujemy tym, którzy będą nagrodzeni. Myślę, że wszystkim należą się nagrody, ale tak to już jest w konkursach, że nie wszyscy te nagrody dostają. Dla nas jesteście wszyscy zwycięzcami. Serdecznie Wam dziękujemy za to, że chcecie przyjeżdżać do miasta Jasła, że chcecie nas odwiedzać i obyście jak najdłużej mieli tę więź duchową i nie tylko, z naszym miastem. – powiedział z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak.

Na scenie Jasielskiego Domu Kultury zaprezentowali się kolejno: Amelia Rogowska (pianistka), Bartłomiej Kiecana (trąbka), Michał Orlik (skrzypce), Antoni Kawecki (fortepian), Mateusz Warzecha (saksofon), Robert Maciejowski (fortepian), Paulina Pietrusza (gitara), Anna Toporkiewicz (skrzypce) oraz Gabriela Stanisz (fortepian).

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Spośród nich komisja konkursowa wytypowała zdobywcę nagrody Grand Prix. W tym roku powędrowała ona do młodego saksofonisty z Katowic Mateusza Warzechy, ucznia tamtejszej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia.

Uroczystą galę finałową XI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz prowadzili dyrektorzy Jasielskiego Domu Kultury: Janusz Szewczyk i Helena Gołębiowska.

FOTOGALERIA: Koncert finałowy XI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów
DO POBRANIA: Pełna lista laureatów XI OKMI

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE