Kultura | rozrywka | edukacja

Nie lekceważy się Meduz – spotkanie z Caravaggiem

W Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się (15.03) spotkanie z filmem Dereka Jarmana „Caravaggio”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

„Caravaggio” Jarmana to film bardzo osobisty. Reżyser wyraża w nim dramat artysty pełnego namiętności, pasji życia, próbującego ocalić swoją wrażliwość w brutalnym świecie. Użyte rekwizyty m.in.: kalkulator, maszyna do pisania, motocykl sugerują, że historia genialnego rzezimieszka mogłaby się wydarzyć i dzisiaj.

Determinująca filmową fabułę jest symboliczna scena, kiedy Caravaggio, jako mały chłopiec przedrzeźnia się Głowie Meduzy namalowanej na tarczy.

Włoski mistrz osiągnął niemalże fotograficzne wyczucie realizmu, dzięki zastosowaniu techniki światłocienia (chiaroscuro). Umożliwia to dostrzeżenie u przedstawionych na obrazach postaci ich cech fizycznych, szczegółów, a nawet wad fizycznych – powiedziała Stanisława Czernik.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy fotograficzne stylizacje scen obrazów Caravaggia wykonanych przez Mik’e Divera i Pedro Aguilar’a.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE