Kultura | rozrywka | edukacja

UTW zaprasza na pokaz filmu „Czas leśnych kurierów” (zapowiedź)

JS Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Telewizja Obiektyw zapraszają na pokaz filmu „Czas leśnych kurierów”, fabularyzowany dokument filmowy, którego producentem jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.

Prezentacja filmu odbędzie się 31 marca br., o godz. 13.30 w sali widowiskowej JDK. Wstęp wolny. Projekcja filmu odbędzie się w ramach cotygodniowych zajęć słuchaczy UTW. Zarząd JS UTW w Jaśle zachęca wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji do zobaczenia tego niezwykłego filmu do skorzystania z okazji.

Film „Czas leśnych kurierów” opowiada o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźstwie. Sceny filmowe kręcone były między innymi w miasteczku galicyjskim leżącym na terenie sanockiego skansenu oraz komendzie policji w Sanoku. Ważnym miejscem dla kurierów była również góra Jasiel, która także objęta została planem filmowym, stanowiącym malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów. Zdjęcia realizowane były również w Rymanowie i Jaśle.

W filmie wystąpili zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji dodał udział grupy rekonstrukcyjnej stacjonującej na co dzień w Sanoku.

Film był już pokazywany w kilku miastach, w tym także w Jaśle. Wszędzie zdobywał bardzo dobre recenzje. Chwalono sam pomysł, scenariusz, reżyserię, zdjęcia, mistrzowską grę narratora, w którego rolę wcielił się krakowski aktor Jacek Lecznar.

„Czas leśnych kurierów” powstał w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa. Pierwszym z tego cyklu filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.”

Wyróżniony został nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu był udział w targach telewizyjnych Cannes w 2016 roku. Na kolejne targi w Cannes telewizja obiektyw zamierza przygotować kilka nowych obrazów, w tym nakręcony niedawno „Czas leśnych kurierów”.

W najbliższych planach jest realizacja filmu „Zdobyć więzienie”, opowiadającego o słynnej jasielskiej „Akcji Pensjonat”. Premiera filmu zaplanowana jest na sierpień tego roku.

(Jasielskie Stowarzyszenie UTW)

SŁOWA KLUCZOWE