Informacje

Zadbajmy, by święta były bezpieczne

Już wkrótce Wielkanoc. Ostatnie przedświąteczne dni to dla wielu osób czas przygotowań i zakupów. Będzie więc tłoczno w sklepach, ale też na przystankach, dworcach, w pociągach i w autobusach. Przestrzegamy przed zagrożeniem ze strony kieszonkowców i radzimy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom. Pamiętajmy, że w dużej mierze od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

Policja

Wszędzie tam, gdzie jest tłok – w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem z ich strony?

  • Podczas zakupów starajmy się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowajmy do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie nośmy ich w reklamówce ani w dużej torbie na wierzchu.
  • Plecak czy torebkę nośmy przed sobą. Miejmy je zawsze w zasięgu wzroku, a nie jak często się zdarza na plecach, gdzie kompletnie nie wiemy co się z nimi dzieje.
  • Podróżując autobusem lub pociągiem pilnujmy swojego bagażu i nie zasypiajmy.
  • Podczas zakupów, np.: przy wyjmowaniu towaru z koszyka, oglądaniu czy przymierzaniu ubrań, nie odkładajmy torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment, by nas okraść.
  • Nie nośmy kluczy do mieszkania w tym samym portfelu co pieniądze, w przypadku kradzieży nie narazimy się na dodatkowe straty.
  • Użytkownikom kart płatniczych przypominamy, by wraz z kartą nie przechowywali poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może zakończyć się opróżnieniem zawartości konta.

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

Okres świąt, to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem.

  • Nie zostawiaj kluczy w tzw. dobrych schowkach (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
  • Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
  • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Zachowajmy również szczególną rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi próbującym wejść do naszego mieszkania i nie dajmy się zwieść okazyjnym ofertom domokrążców.

W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu szans.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE