Informacje

Eliminacje do OMTM: Trzcinica najlepsza w powiecie

Drużyna Zespołu Szkół w Trzcinicy została tegorocznym zwycięzcą lokalnych eliminacji ogólnopolskiego konkursu motoryzacyjnego, którego adresatami są uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. To pierwsza wygrana tej placówki edukacyjnej w wieloletniej historii turnieju na poziomie powiatu jasielskiego. Ona też od przyszłego roku przejmie organizację zawodów od szkoły średniej z Nowego Żmigrodu.

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć) Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Organizatorem eliminacji powiatu jasielskiego do dwudziestego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, przy współpracy z Jasielskim Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego, Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Starostwem Powiatowym w Jaśle oraz Urzędem Gminy w Nowym Żmigrodzie.

Przedsięwzięcie, które w powiecie jasielskim odbywa się od 2002 roku i ma na celu propagowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z motoryzacją, przepisami ustawy prawa o ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gromadzi co roku młodzież kształcącą się w szkołach ponadgimnazjalnych.

Aby wystartować w tym turnieju trzeba przejść przez eliminacje w poszczególnych szkołach. Wyłonieni w nich przedstawiciele placówek edukacyjnych biorą udział w finale powiatowym. Ma on na celu szerzenie przepisów prawa o ruchu drogowym wśród wchodzących w dorosłość młodych ludzi. Część z nich ma już pewne podstawy uczestnicząc wcześniej w kursach na prawo jazdy, zaś dla części z nich to solidna baza pod przyszłe kształcenie w tym zakresie. Przygotowując się do udziału w konkursie uczniowie zapoznają się z podstawowymi zasadami obowiązującymi zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego w naszym kraju, zgłębiają podstawową wiedzę w zakresie historii motoryzacji i konstrukcji pojazdów mechanicznych, a także nabywają umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i nie tylko. – tłumaczy Józef Biernacki, który jest inicjatorem turnieju i przewodniczy jego lokalnemu komitetowi organizacyjnemu.

Dzisiejsze eliminacje przebiegały trójetapowo. Na początek uczniowie zmierzyli się z testem jednokrotnego wyboru. Dwadzieścia pięć zagadnień pisemnych było poświęconych zagadnieniom dotyczącym zasad i przepisów o ruchu drogowym, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Dwa kolejne elementy zmagań to konkurencje, w których młodzież musi wykazać się umiejętnościami praktycznymi.

Młodzież odpowiada najpierw na pytania testowe. W większości przypadków nie sprawia on już młodzieży żadnych problemów. Przynajmniej nie powinien, ponieważ za pośrednictwem Internetu uczniowie mają dostęp do bazy danych obejmującej zagadnienia z lat poprzednich. W kolejnym etapie zawodnicy biorą udział w dwóch konkurencjach sprawnościowych. I tak cały zespół musi wykazać się wiedzą praktyczną udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w symulowanym wypadku i umiejętnie wezwać do niej profesjonalne służby ratownicze. Ostatnim szczeblem zmagań jest jazda sprawnościowa samochodem osobowym. – tłumaczy Józef Biernacki.

Polega ona na bezpiecznym i jak najszybszym pokonaniu wyznaczonego toru przeszkód samochodem osobowym. Aby uatrakcyjnić tę konkurencję, na przedniej masce pojazdu zostaje zamontowany tzw. „talerz Stewarta”, czyli specjalna obręcz z umieszczoną wewnątrz niej piłeczką, która podczas przejazdu nie powinna wypaść na zewnątrz. Jeśli jednak w trakcie jazdy wypadnie to zawodnik musi zatrzymać pojazd, zaciągnąć hamulec ręczny, wyjść z samochodu i umieścić ją ponownie w talerzu.

O sprawności przeprowadzonych zadań, które realizowane są bezpośrednio przed profesjonalną komisją merytoryczną, z pewnością decyduje stres – zawodnicy mają na wykonanie poszczególnego elementu określony czas, a za każdą podjętą decyzję przyznawany bądź nieprzyznawany jest dodatkowy punkt, który liczy się później w klasyfikacji końcowej turnieju. – przyznaje Józef Biernacki.

Nadzór merytoryczny nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych elementów sprawowali przedstawiciele Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (Józef Biernacki, Magdalena Adam, Damian Palar), Policji (sierż. sztab. Grzegorz Smagacki – Wydział Ruchu Drogowego KPP w Jaśle, asp. Ryszard Bors – Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie) oraz liceum w Nowym Żmigrodzie (Alicja Wiśniewska – dyrektor placówki, Janina Niziołek – higienistka szkolna).

Józef Biernacki zauważa, że każdego roku poziom wiedzy uczestników biorących udział w eliminacjach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego na szczeblu powiatu jasielskiego jest coraz wyższy.

Na przestrzeni kilkunastu lat, w ciągu których w powiecie jasielskim odbywa się tutaj tego typu przedsięwzięcie można stwierdzić, że z roku na rok poziom wiedzy młodych ludzi wzrasta. Jestem przekonany, że na pewno będzie ona procentowała w przyszłych latach. – podkreśla Biernacki.

Na podstawie punktacji uzyskanej przez drużyny w poszczególnych konkurencjach zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy będą reprezentować powiat jasielski w finale wojewódzkim turnieju (14 maja w przemyskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego).

Pierwsze miejsce wywalczyła w tym roku reprezentacja Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Żaneta Frat, Marcin Setlak, Rafał Dudek, a ich opiekunem był Marek Bara.

Pozostałe lokaty zajęli:

II miejsce: Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle (Dawid Fałat, Konrad Fudżak, Dawid Mroczka, opiekun Krzysztof Płaziak)
III miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle (Michał Dobosz, Konrad Filipak, Michał Boduch, opiekun Wacław Błasik)
IV miejsce: Zespół Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle (Patryk Ślusarczyk, Krystian Krajewski, Bartłomiej Bal, opiekun Krzysztof Krupiński)
V miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach (Kamil Biernacki, Tomasz Szarek, Gabriela Wojtunik, opiekun Artur Gałuszka)
VI miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle (Amadeusz Bubniak, Bartosz Krygowski, Paweł Paszyński, opiekun Iwona Kamińska-Smorul)
VII miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie (Łukasz Dorociak, Dawid Brej, Kamil Brocławik, opiekun Tadeusz George)

Laureaci otrzymali pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe, a do zwycięskich szkół powędrują okolicznościowe puchary. Zostały one ufundowane przez lokalne samorządy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz właściciela firmy Zakład Instalacyjny Wod.Kan.Gaz i Co nr 2 Oraz Roboty Ziemne w Wolicy Adama Krzyżaka.

W ceremonii otwarcia i zakończenia turnieju uczestniczyli: Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle kom. Jacek Krzyżak, p.o. Komenanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie asp. sztab. Wiesław Rogowski, dyrektor Biura Senatorskiego Alicji Zając Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz, przedstawiciel posła na Sejm RP Bogdana Rzońcy Tomasz Trychta, mjr Wiesław Wojdyła z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, Piotr Kudłaty – radny gminy Nowy Żmigród oraz prezes Stowarzyszenia „Kopernik”, które od nowego roku szkolnego przejmie prowadzenie żmigrodzkiego liceum oraz Wioletta Turek-Dyląg z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

W turnieju wystartowało siedem z dwunastu szkół ponadgimnazjalnych w powiecie jasielskim, ale dla nas wszyscy jesteście zwycięzcami. Drużynie, która będzie reprezentowała powiat jasielski w finale wojewódzkim życzyłbym, aby dotarła do finału centralnego. Dwadzieścia jeden osób pisało testy. Tylko jedna odpowiedź mogła być prawidłowa, ale nie wszyscy uczniowie to zrozumieli. Byli tacy, co skreślali nieprawidłowe odpowiedzi, a zostawiali wolne miejsce tam, gdzie ta odpowiedź była prawidłowa. Przez to zaniżyli wynik całej drużynie. Jeżeli chodzi o pierwszą pomoc to poziom oceniam jako wysoki, bo jeśli maksymalnie można było zdobyć dwadzieścia punktów to najmniejsza ilość punktów była szesnaście. Jeżeli chodzi o jazdę to oceniali tę konkurencję policjanci. Ma ona nauczyć umiejętności bezpiecznej jazdy. Podsumowując, jestem dumny z tego, że udało się nam w taki sposób zrealizować postawione wcześniej cele. – ocenił tegoroczną edycję imprezy Józef Biernacki.

Na zakończenie zaprosił on na kolejną edycję imprezy. Gospodarzem przyszłorocznych eliminacji będą dzisiejsi zwycięzcy – Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.

To było spotkanie integracyjne, niemniej jednak uczniowie rywalizowali między sobą. Ktoś musi wygrać, bo takie obowiązują reguły, ale wśród dzisiejszych uczestników nie ma przegranych. Liczy się przede wszystkim chęć wspólnego spotkania się ze swoimi rówieśnikami i poszerzenia horyzontów myślowych. Dziękując Liceum Ogólnokształcącemu w Nowym Żmigrodzie za pomoc w realizacji turnieju wyrażam też przekonanie, że nasza wieloletnia współpraca wspaniale wpisała się w karty historii nie tylko tej placówki edukacyjnej, która przecież nie znika z mapy edukacyjnej powiatu jasielskiego, a jedynie przechodzi ona reorganizację, ale także całej społeczności Nowego Żmigrodu i powiatu jasielskiego. – dodał Biernacki.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Bogdan Rzońca, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle komisarz Jacek Krzyżak, starosta jasielski Mariusz Sepioł, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie Alicja Wiśniewska oraz prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Stanisław Radzik.

DO POBRANIA:
Wyniki szczegółowe (w rozbiciu na poszczególne konkurencje)
Wykaz zwycięzców turnieju w latach 2002-2015

FOTOGALERIA:
Eliminacje powiatu jasielskiego do 20. OMTM

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE