Kultura | rozrywka | edukacja

Jak pszczoły chodziły do szkoły

„Wiosna zawitała dookoła,
czas już zacząć myśleć o pszczołach.
W ulach jest wielkie poruszenie
przyszło na świat nowe pokolenie.

Matka pszczela zwana królową,
uruchomiła już szkołę nową.
Idą do niej pszczółki bardzo chętnie,
i wszelką wiedzę notują skrzętnie…”

Zofia Macek (2016 r.)

Najmłodsi czytelnicy bibliotek gminy Jasło wkrótce poznają kolejne przygody pracowitych pszczółek w najnowszej publikacji autorstwa Zofii Macek „Jak pszczoły chodziły do szkoły”. Promocja książki odbędzie się początkiem maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach i Filiach GBP w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach.

Jest to trzecia bajka napisana dla dzieci, która opowiada nie tylko o pszczołach, ale również o tym jak pszczoły uratowały małego porzuconego pieska. Wydawnictwo ilustrowane i opracowane jest przez pracowników biblioteki i wnuczkę pisarki.

Publikujemy fragment wiersza i opowiadania autorki pt.: „Porzucony”.

„…Jednego razu gospodarz, po burzliwej rozmowie z żoną wsadził mnie do auta i odjechał dość daleko od domu. Po czym kazał mi wyjść i dał rozkaz ,,siad”. Siedziałem cierpliwie w tym samym miejscu cały dzień. Wieczorem zrobiło się dość chłodno, pomyślałem czas wracać do swojej budy. Niestety nie wiedziałam dobrze, w którym kierunku mam się udać. Długo krążyłem w kółko w tym samym miejscu, by nie zgubić śladu. W końcu ruszyłem w kierunku lasu, widniejącego na horyzoncie. Zaczął padać rzęsisty deszcz, było mi zimno. Biegłem ile sił w nogach. Mijałem się z pędzącymi autami. Byłem cały mokry, trząsłem się z zimna i głodu. W lesie do którego przybiegłem skuliłem się pod rozłożystym drzewem, przytuliłem się do zeschłych traw i zasnąłem. Obudził mnie krzyk gawronów, które przyglądały mi się z ciekawością.

– Może myślały, że jestem martwy?

Słońce już wstało, a wokoło wszystko się świeciło. To mokre liście odbijały promienie słoneczne. Wstałem, napiłem się wody z pobliskiej kałuży i pobiegłem dalej leśną drogą. Nagle las się skończył i ukazały się wiejskie zabudowania…”

Zapraszamy na promocję wydawnictwa i spotkania autorskie do bibliotek publicznych gminy Jasło początkiem maja, dokładne informacje na plakatach.

Zofia Macek - Jak pszczoły chodziły do szkoły

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE