Kultura | rozrywka | edukacja

Loesje, czyli wspólnie i twórczo o języku

W grupie kreatywność przychodzi znacznie łatwiej niż w pojedynkę, a wtedy nawet z najbardziej przypadkowych słów można stworzyć ciekawą i logiczną całość. To najważniejszy wniosek z warsztatów kreatywnego pisania Loesje, które zainaugurowały nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle „Polski – Pomysłowy”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

13 kwietnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle wymyślały nietypowe definicje dla typowych przedmiotów i układały wspólne historie w których miksowały się epoki, wątki i bohaterowie. Bibliotekarze z jasielskiej biblioteki wymyślali kreatywne ogłoszenia oraz poszukiwali trafnych i ciekawych odpowiedzi na pytania o język polski, sztukę rozmowy czy czytanie. Powstały hasła takie jak: „Dobra rozmowa telefoniczna – nie pozostaje głucha”, czy „Burza dobrej kłótni – odświeża powietrze”.

Natomiast 14 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbyły się warsztaty dla młodzieży, w których np. ze słów „pod ziemią, zamiatanie i robot samosprzątający” udało się stworzyć definicję wielbłąda (zwierzę, które nie żyje pod ziemią, żyje w Egipcie. Wozi ludzi, ale nie zamiata i nie jest robotem samosprzątającym) czy opis rozumu za pomocą teleportacji, zmywania i piwnicy (Rozum to wewnętrzne odczucie pozwalające nam dokonywać właściwych lub mniej właściwych wyborów, np. czy spać w piwnicy czy nie? Czy teleportacja istnieje czy nie? Czy zmywać naczynia czy nie?). Powstały również hasła odpowiadające na pytanie o to, czy zdjęcia kłamią (Jestem swoim idealnym photoshopem), czy warto robić plany (Nie planuję – i tak zmienię zdanie) czy wreszcie o przydatność trygonometrii (Codziennie obliczam sinus swojego życia).

Hasła i opowieści, które powstały w trakcie warsztatów, po redakcji zostaną zaprezentowane na stronie internetowej biblioteki, posłużą również jako inspiracje w projektowej akcji plakatowej. A już wkrótce wszyscy chętni będą mogli wymyślić swoje własne hasła w pierwszej odsłonie zabawy z nagrodami „Pomysłowe zabawy językowe”. Szczegóły już niedługo na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Projekt „Polski Pomysłowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana. Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (4)

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (8)

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (7)

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (6)

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (1)

2016.04.14 MBP_POLSKI_LOESJE (12)

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE