Kultura | rozrywka | edukacja

Majówka z SDM (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo, który odbędzie się 6 maja br. o godz. 18.00 w JDK. Bilety w cenie 35 zł można nabyć w sekretariacie JDK lub online.

Stare Dobre Małżeństwo w Jaśle

Stare Dobre Małżeństwo to polska grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Autorami tekstów są m.in.: Edward Stachura, Adam Ziemianin, Józef Baran, Bolesław Leśmian, Jan Rybowicz, Bogdan Loebl, a kompozytorem muzyki do większości piosenek jest Krzysztof Myszkowski.

Grupa SDM wykształciła się z licealnego męskiego duetu wokalno–gitarowego lat 80-tych: Krzysztofa Myszkowskiego i Janusza Skrzypca. Jednak prawdziwa historia zespołu zaczęła się w roku 1984, kiedy duet wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Wtedy grupa po raz pierwszy została przedstawiona jako „Stare Dobre Małżeństwo”. Zasiadający wówczas w jury Wojciech Belon, lider Wolnej Grupy Bukowina, docenił świeże, optymistyczne brzmienie duetu. Pokłosiem tego było zaproszenie muzyków do udziału w koncercie „Światło”, organizowanego w ramach świnoujskiej FAMY. Tam doszło do zacieśnienia znajomości, która jesienią 1984 zaowocowała wspólnym recitalem. Wtedy też do grupy dołączyła Aleksandra Kiełb, wspierając młodych muzyków delikatnie brzmiącym głosem. Niedługo później doszedł kolejny wokalista, Sławomir Plota, który dał początkującym kolegom wsparcie również w postaci gitary. Na początku roku 1985 do zespołu dołączyli: Marek Czerniawski (skrzypek) oraz Alina Karolewicz (sopran). W ten sposób po odejściu Andrzeja Sidorowicza powstał silny kwintet muzyczno-przyjacielski.

Jednak wskutek różnicy wizji artystycznych i programowych Alina, a później także Marek pożegnali się z resztą zespołu. W miejsce Marka dokooptowano znanego w środowisku animatora festiwali piosenki turystycznej – skrzypka Wojciecha Czemplika, w 1988 współpracę z zespołem rozpoczął Roman Ziobro, zaś rok później – Ryszard Żarowski (wcześniej grywał w zespołach: Małolepsi, AKT-Wrocław, Bez Idola).

Jesienią 1990 roku, w roli dźwiękowca dołączył do zespołu Wojciech Gołosz ze Studenckiego Radia Żak w Łodzi. Od 1989 przez kolejne 3 lata SDM było już formacją o stabilnym składzie: Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Roman Ziobro. Ten ostatni opuścił zespół w 2002 r., a na jego miejsce na jeden sezon pojawił Robert Szydło, później do zespołu przystał Andrzej Stagraczyński.

Po kolejnych zmianach kadrowych, od listopada 2012 ukształtował się ostateczny skład zespołu: Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka; Bolo Pietraszkiewicz – gitary, instrumenty klawiszowe, cajon; Maciej Harna – oud, rawap, sitar, udu, lira korbowa i Roman Ziobro – gitara basowa, kontrabas, który wyruszył w trasę koncertową po kraju.

Stare Dobre Małżeństwo ma na swoim koncie blisko 20 płyt, z czego 5 doczekało się statusu złotej. Ostatnia „Kompresja ciszy” została wydana w kwietniu 2015 r.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE