Kultura | rozrywka | edukacja

Pielęgnują żywe słowo

Katarzyna Bolek i Marek Śliwa, recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury, Pola Gołębiowska, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik) i Miłosz Momot, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle w kategorii recytacji oraz Klaudia Łopatkiewicz, solistka JDK w kategorii poezji śpiewanej i Anna Filas w kategorii recytacji dla dorosłych zostali zakwalifikowani do eliminacji wojewódzkich 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania konkursowe na etapie rejonowym odbyły się 12 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Ten najstarszy, prestiżowy konkurs w Polsce organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób starszych. Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji: środowiskowych, miejskich i powiatowych, a następnie wojewódzkich, spośród których komisja konkursowa wyłania czołówkę do finału ogólnopolskiego.

To najstarszy konkurs, najbardziej prestiżowy i pewnie jeden z najtrudniejszych. Sztuka recytacji jest sztuką niezwykle trudną, żmudną, a jednocześnie przez to piękną. Trudną, dlatego, że kto śpiewa – ma instrument, ktoś kto gra w teatrze – ma kostium, partnera, scenę, rekwizyty. A recytator ma tylko swoją fizyczność, która jak najmniej powinna grać, ma swój aparat, którym mówi. Jeśli przez te narzędzia, które ma potrafi zainteresować kogoś, wprowadzić w świat, o którym opowiada, to jest to mistrzostwo świata. Dlatego bardzo się cieszę, że jest taka spora grupa recytujących – powiedziała rozpoczynając konkurs Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury.

61-tą edycję w Jaśle oceniało jury w składzie: Małgorzata Hołowińska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, organizator eliminacji wojewódzkich oraz Anna Zalewska, kulturoznawca, animator kultury.

Po wysłuchaniu 19 uczestników panie zakwalifikowały do etapu wojewódzkiego dwie recytatorki, dwóch recytatorów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, solistkę w kategorii poezji śpiewanej oraz recytatorkę w kategorii recytacji osób dorosłych.

Wprawdzie 19 wykonawców, ale naprawdę – zresztą jak zawsze – był bardzo wysoki poziom. Stąd nawet ci, którzy dostali tylko dyplom za udział, niech się czują bardzo dowartościowani, bo już są w tej czołówce. A ci, którzy otrzymali nagrody, są to jednostki wybitne, z ogromnymi szansami, jeśli chodzi o przegląd wojewódzki – podsumowała 61. edycję OKR w Jaśle Małgorzata Hołowińska.

Do eliminacji wojewódzkich w kategorii recytacja – młodzież zakwalifikowali się: Katarzyna Bolek, recytatorka JDK, Pola Gołębiowska, uczennica ZS nr 4 Jasło, Miłosz Momot, uczeń I LO w Jaśle, Marek Śliwa, recytator JDK oraz Anna Filas (recytacja – kategoria dorosłych) i Klaudia Łopatkiewicz (poezja śpiewana).

Ponadto wyróżniono: Angelikę Żychowską (ZS nr 4 Jasło), Gabrielę Berkowicz (I LO Jasło), Gabrielę Czerwińską (ZS nr 4 Jasło), Klaudię Serwę (II LO Jasło), Magdalenę Guzior (ZS nr 4 Jasło) oraz Izabelę Wypasek (I LO Jasło).

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE