Kultura | rozrywka | edukacja

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim (zapowiedź)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2016 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, ul. Czackiego 4 o godz. 10.30.

Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski wybitny polski poeta i prozaik, jest również autorem książek dla dzieci, esejów, publicystą i tłumaczem z języka włoskiego. Wydał kilkanaście tomów poetyckich, między innymi: A świadkiem śnieg, Nie dochodząc Pięknej, Zbite szklanki, Na wdechu oraz Wyręka, zbiory esejów Rzymska komedia, opowiadań Dolce vita oraz poruszający reportaż o Lampedusie Wielki przypływ. Dla dzieci napisał m.in. Uśmiech Bambola, Szklane oczy.

Jeśli poezja jest jakimś „znakiem czasu”, to utwory Mikołajewskiego wskazują na ciągle nie zatartą w nas potrzebę czystości uczuć, może nawet tkliwości. I co ważniejsze – utwory te taką tkliwość rozbudzają, kultywują. Pośród brutalności dzisiejszej to ogromna zaleta – pisał Piotr Matywiecki na portalu www.culture.pl.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany – Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Świętego Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, Nowej Okolicy Poetów, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardeigo, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Pavesego. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie.

Najnowsza książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Wielki przypływ” (2015), to reportaż o Lampedusie, a właściwie jej mieszkańcach, którzy szukają sposobów na powrót do normalności.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE