Kultura | rozrywka | edukacja

„Straszny Dwór” w JDK (zapowiedź)

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Jasielski Dom Kultury zaprasza na operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”. To wydarzenie artystyczne będzie miało miejsce 30 kwietnia o godz. 18.00 w Jasielskim Domu Kultury. Bilety w cenie 60 zł są jeszcze do nabycia, zarówno w sekretariacie JDK, jak i online.

Straszny Dwórc

„Straszny Dwór” to opera w czterech aktach, skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861 – 1864. Posiada cechy romantyczne i komediowe zarazem, przy jednoczesnym silnym zabarwieniu patriotycznym. Była bardzo popularna wśród polskiej publiczności, choć zakazana przez rosyjskie władze (opera powstała w okresie zaborów).

Dzieło Moniuszki uważane za najlepszą jego operę i utwór polski XIX wieku opowiada perypetie Zbigniewa i Stefana, którzy po zakończonej służbie wojskowej zamierzają się ożenić. Okazuje się, jednak że nie będzie to takie proste, bo na drodze do realizacji ich planów piętrzyć się będą liczne przeszkody.

Premiera sztuki Opery Śląskiej w reżyserii Wiesława Ochmana miała miejsce 5 czerwca 2010 roku. W Jaśle, 30 kwietnia br. wystąpią soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Stephena Ellery’ego.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE