Kultura | rozrywka | edukacja

W Galerii JDK: Made in Toruń (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac malarskich „Made in Toruń”. Ich autorkami są Dominika Borys, studentka IV roku malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Anna Sobolewska, absolwentka wydziału grafiki tej uczelni, gdzie obecnie realizuje również dyplom z malarstwa. Wernisaż z udziałem artystek odbędzie się 7 kwietnia br. o godz. 18.00 w Galerii JDK.

Made in Toruń

Dominika Borys urodziła się w 1993 r. w Sokółce na Podlasiu. Obecnie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje malarstwo ścienne. Jest także absolwentką florystyki w Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy oraz członkinią Koła Naukowego Malarstwa „Zamaluj” na UMK.

W swojej twórczości wykorzystuje różne techniki, m.in. akryl, olej, farby do szkła, farby przemysłowe, piasek. Inspiracji szuka w naturze i podróżach. Najlepiej odnajduje się w pejzażach i abstrakcjach. Na swoim koncie ma już udział w wielu wystawach zbiorowych. Prezentowany na wystawie cykl „Made in Toruń” został zrealizowany w ramach zajęć akademickich. Abstrakcja nawiązuje do malarstwa materii i utrzymana jest w kolorystyce stonowanej: ugrów, szarości, beżów i brązów. Inspiracją do stworzenia obrazów była wizyta w Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu i oczarowanie biżuterią ludów afrykańskich, tworzoną m.in. z wygiętego spiralnie drutu. Projekt i ostateczna wizja obrazu ewoluowała, skupiając się jedynie na formie spirali i okręgu, które symbolizować mogą nieskończoność, idealność, harmonię i dwoistość natury.

Anna Sobolewska, urodzona w 1986 roku w Wejherowie, jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni, gdzie zrealizowała dyplom na dziale foto. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra na kierunku „grafika” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie realizuje dyplom z malarstwa – malarstwo sztalugowe oraz malarstwo ścienne również na UMK. Uczestniczyła w rocznym stypendium zagranicznym w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach programu Erasmus. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, ale na swoim koncie ma także wystawę indywidualną.

Chętnie korzysta z szeroko pojętego warsztatu plastycznego. W klasycznym malarstwie sztalugowym chętnie realizuje tematykę plenerową ze względu na kontakt z miejscem. Pracuje nad uniwersalnością wartości malarskich oraz graficznych.

Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia br.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE