Informacje

Zainaugurowano realizację programu „Rodzina 500+”

Rozpoczynamy promocję rządowego programu „Rodzina 500+”. Ta data jest nieprzypadkowa. Nie chcemy robić sobie żartów ze społeczeństwa, a na poważnie podejść do jednego z najważniejszych rządowych programów, który ma służyć polskim rodzinom – powiedział w Jaśle wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski. Mimo że realizacja programu wystartowała dzisiaj rano to w miejscowym ośrodku pomocy społecznej nie ma większych kolejek. Przed południem przyjęto tutaj blisko dwieście wniosków o wypłatę świadczenia.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Przed południem na płycie jasielskiego Rynku został rozstawiony specjalny namiot promocyjny, w którym osoby zainteresowane ubieganiem się o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” mogły uzyskać wszelkie niezbędne informacje na ten temat, w tym jak prawidłowo wypełnić formularz wniosku.

W uroczystej inauguracji przedsięwzięcia wziął udział wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski. – Chcemy też udowodnić, że to co obiecał rząd premier Beaty Szydło to realizuje. Program „Rodzina 500+” obejmie w Polsce 3,7 miliona dzieci. Na ten program zostanie przeznaczone w roku 2016 siedemnaście miliardów złotych, w tym jedenaście miliardów złotych otrzymają małe miasteczka i miejscowości wiejskie. Jak wiadomo, jest to bardzo ważne dla nich, bo ten program ma służyć nie tylko rozwojowi polskiej rodziny, ale również rozwojowi gospodarczemu. Już dane ekonomiczne wskazują, że produkt krajowy brutto wzrośnie o około pół procenta. – powiedział.

Wicewojewoda podkarpacki zaznaczył, że w mieście Jaśle programem objętych będzie około 2,9 tysiąca rodzin, w tym 3,5 tysiąca dzieci.

Rozpoczynamy dzisiaj realizację tego programu. Już od rana można było składać wnioski. Wiadomo, że nie ma pośpiechu, bo wnioski o pomoc można składać przez najbliższe trzy miesiące. Każdy zdąży bez kolejki. Nawet jak złoży wniosek w czerwcu to będzie miał wypłacone środki od 1 kwietnia. Trzeba więc ze spokojem do tego podejść. Nieprzypadkowo zaczynamy realizację tego programu w Rzeszowie i w Jaśle. Z tego względu, że jestem rodowitym Jaślaninem, chciałem podziękować burmistrzowi, że Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bardzo aktywnie zaangażowali się w realizację tego programu. – dodał Witold Lechowski.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W imieniu miasta Jasła zadania wynikające z zakresu realizacji programu będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak podkreśliła jego dyrektor Dorota Lignar, przed południem było złożonych już blisko dwieście wniosków. – W tej chwili przyjmujemy wnioski. Dzisiaj jest pierwszy dzień. Na tą chwilę mamy przyjętych około 180 wniosków. Przyjmuje je przygotowanych merytorycznie dziewięć osób. W tej chwili w kolejkach jest może siedem, osiem osób. Także sytuacja jest opanowana i nie ma większych problemów. Trzeba było zatrudnić dodatkowe osoby. Cztery całkiem nowe i dwie, które będą miały powierzone te czynności. W najbliższym czasie wzrośnie również obsługa finansowo-księgowa programu. – powiedziała.

Oprócz tradycyjnych wniosków papierowych, osoby zainteresowane mogą ubiegać się o wypłacenie świadczenia drogą elektroniczną. Udostępnia go choćby Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek elektroniczny będzie dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u od
1 kwietnia 2016 r. Osoba, która ma profil na PUE ZUS po zalogowaniu będzie miała możliwość wypełnienia i wysłania wniosku bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Dla osób, które nie zdecydują się na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego drogą elektroniczną w sekcji Wzory dokumentów, zamieszczony zostały wniosek do wypełnienia i wydruku. Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze może wypełnić i wydrukować wniosek, a następnie złożyć go we właściwym dla siebie urzędzie. Te papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego powinny być przekazywane do urzędów, które zajmą się ustalaniem prawa do świadczenia wychowawczego, czyli do urzędów gminy, miasta albo ośrodków pomocy społecznej. Toteż wnioski papierowe nie powinny być składane w ZUS-ie.
– informuje Agnieszka Prajsnar, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Jaśle.

Ponadto Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie uruchomił specjalną infolinię pod numerem 800 100 990, za pośrednictwem której pracownicy udzielają wszelkich niezbędnych informacji z zakresu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Można dzwonić codziennie w godzinach pracy Urzędu, a w związku z inauguracją programu infolinia będzie czynna również 2 kwietnia w sobotę i 3 kwietnia w niedzielę w godz. od 7.30 do 13.00.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE