Informacje

Choroby i szkodniki winorośli pod lupą słuchaczy PAW

7. zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 poświęcony był w całości ochronie winorośli przed chorobami i szkodnikami. Temat kompleksowo omówił wybitny specjalista w tej dziedzinie Janusz Mazurek.

Fot. © materiały prasowe Organizatora
Fot. © materiały prasowe Organizatora

Przez dwa dni minionego weekendu słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle poznawali „tajniki” wszelkich możliwych chorób i szkodników winorośli. Wykładowca PAW Janusz Mazurek omówił metody ochrony, zabiegi uprawowe zwiększające odporność krzewów, środki ochrony roślin i techniki ich stosowania. Aspektem, na który zwracał szczególną uwagę było wybranie właściwego terminu, w którym należy zastosować odpowiednie dawki środków ochrony roślin, aby zabiegi były skuteczne.

Oprócz wykładów odbyły się także zajęcia praktyczne w winnicy. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa szukali możliwych chorób i szkodników.

Podczas kolejnego zjazdu SPW (21-22 maja) szczegółowo omówiona zostanie opieka nad młodą winnicą (ochrona przed przymrozkami, sezonowe prace agrotechniczne, jak pielęgnacja gleby, nawożenie, nawadnianie, cięcie i formowanie młodych krzewów). Wykłady, a także zajęcia praktyczne w winnicy poprowadzi Roman Myśliwiec.

Winogrona jako surowiec winiarski (budowa i skład winnego grona, wpływ winogron na jakość i charakter wina, pożądane parametry winogron, wady surowca oraz ich wpływ na przebieg procesu produkcji i jakość wina, organizacja i technika zbioru winogron) to zagadnienia, które omówi Wojciech Bosak.

Istnieje możliwość skorzystania z oferty zajęć wykładowych przez osoby nie będące słuchaczami SPW. Szczegóły na stronie PAW.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło. To przedsięwzięcie, które idealnie wpisuje się także w Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego.

(Fundacja „Galicja Vitis”)

SŁOWA KLUCZOWE