Kultura | rozrywka | edukacja

Czy pszczoły chodzą do szkoły?

Każdy wie, że pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Zapylają rośliny, przenosząc pyłek, dzięki czemu powstają owoce. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na świecie. Ale co wiemy więcej o tych pracowitych owadach?

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Są ludzie, którzy poświęcają im swój wolny czas i wiedzą o nich prawie wszystko. Jedną z takich osób jest Zofia Macek – regionalistka i emerytowana nauczycielka, autorka wielu prac historycznych i bajek dla dzieci. Pasją tej autorki, są właśnie pszczoły i ich życie. Swoją miłością do tych małych stworzeń pragnie dzielić się z najmłodszymi. To właśnie dla nich napisała kolejną książkę pt. „Jak pszczoły chodziły do szkoły”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z filiami w Trzcinicy i Osobnicy zorganizowały promocje tej edukacyjnej bajeczki. Spotkania z autorką odbyły się w bibliotece w Szebniach, w Szkole Podstawowej nr 2 w Osobnicy oraz w bibliotece w Trzcinicy. Udział w nich wzięły dzieci z klas 0-3 oraz przedszkolaki z wielu miejscowości gminy Jasło.

Młodzi słuchacze byli bardzo zainteresowani opowieściami autorki o życiu tych pasiastych owadów. Nie szczędzili jej także rozmaitych pytań, jednak Zofia Macek udzielała odpowiedzi na wszystkie.

Dla dzieci spotkania te były interesujące i edukacyjne. Autorka poruszyła także problem wymierania pszczół, których jest coraz mniej przez zanieczyszczenie środowiska. Maluchy bardzo się tym przejęły, i mamy nadzieje, że dzięki takim lekcjom zaczną zwracać uwagę na ochronę świata w którym żyją.

Najnowsza książka dla dzieci Zofii Macek jest dostępna w bibliotekach gminy Jasło. Zapraszamy do lektury!

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE