Kultura | rozrywka | edukacja

Koncerty „Dopóki masz wybór” (zapowiedź)

W ramach projektu „Dopóki masz wybór” odbędą się (19.05) dwa programy profilaktyczne słowno-muzyczne o godz. 10.00 i 12.00 w MDK w Jaśle, na które serdecznie zapraszamy.

Program przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 10-18 lat. Celem programu jest pokazanie młodym ludziom, jakie ryzyko wiąże się z sięganiem po alkohol i narkotyki. Autor programu Piotr Nagiel rozmawia z młodzieżą uczestniczącą w programie o skutkach używania alkoholu i narkotyków, które mogą doprowadzić do uzależnienia, a nawet do śmierci. Młody człowiek, sięgający po używki, musi mieć świadomość konsekwencji z tym związanych. „Nikt przecież nie zaczyna ćpania od twardych narkotyków, czy żebrania na dworcu; nikt nie zaczyna picia od leżenia na ulicy. Każda z tych osób chciała kiedyś tylko napić się piwa na imprezie, jak wszyscy normalni ludzie…”

Piotr Nagiel gości w szkołach na terenie całej Polski od 2000 roku. Program cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim wśród młodzieży, do której trafia szczerość i otwartość bijąca z jego wypowiedzi. Sam poprzez uzależnienie od alkoholu i narkotyków otarł się o śmierć i stracił wszystko co było ważne w jego życiu. Dziś wie, ile trudu kosztował go powrót do normalnego życia i ma świadomość, że nie każdemu to się udaje. Nie mówi młodym ludziom o swoich przeżyciach wprost, lecz dzięki tym doświadczeniom tak potrafi pokierować rozmową, aby dotrzeć do każdego z nich. Młodzież aktywnie uczestniczy w programie i ma możliwość skonfrontowania swoich przekonań podczas rozmów na scenie. Całość ma świetną oprawę muzyczną.

Piotr Nagiel jest terapeuta od uzależnień, jak również wokalistą, autorem muzyki i tekstów o tematyce miłości, wolności, wyborów. Piosenki swojego autorstwa wykorzystuje w programie. W latach 90-tych był liderem rockowej grupy KAMA-X. Obecnie ze swoim zespołem STO% koncertuje w największych salach koncertowych Polski. Współpracuje m.in. z Radiem Dla Ciebie występując w cyklicznych koncertach pod hasłem „Nie Ćpa” wraz z największymi polskimi gwiazdami współczesnej sceny muzycznej. Sam Piotr Nagiel czynnie bierze udział w szkoleniach, sympozjach, warsztatach organizowanych przez Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam od 1997 roku nie pije, nie używa narkotyków i propaguje zdrowy styl życia.

W 2009 roku dzięki środkom Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyprodukowana została płyta dla młodzieży „Dopóki Masz Wybór” z utworami z programu oraz z wypowiedziami znanych polskich artystów na temat wolności, miłości oraz zdrowego stylu życia. Program „Dopóki Masz Wybór” został również zarejestrowany i wyemitowany przez TVP2. Piotr Nagiel jest też częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych poświęconych tematom uzależnienia i moralności i wyborom. Na co dzień pracuje z osobami uzależnionymi jako terapeuta.

Koncert trwa około 1,5 godz.

Wykonywane utwory są kompozycjami Piotra Nagiela m.in.: MIĘDZY WIERSZAMI, KIEDY, SPOKOJNE ULICE, DAJ SIEBIE INNYM, DOPÓKI MASZ WYBÓR, CO TU SIĘ DZIEJE, TU I TERAZ.

Koncerty przeznaczone dla uczniów szkól gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu jasielskiego organizuje, w ramach Akademii Aktywnych Obywateli – Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych, grupa nieformalna „Tu i teraz” (Beata, Piotr, Wiesław z Jasła), wspomagana przez Fundację im. Stefanii Woytowicz.

W ramach projektu, dla młodzieży biorącej udział w koncercie, zorganizowany będzie konkurs literacko-poetycki pn. „Dopóki masz wybór”. Dla najlepszych prac organizatorzy przewidują nagrody oraz wyróżnienia. Prace konkursowe należy składać w terminie do 30 maja 2016 roku, za pośrednictwem szkoły uczestnika konkursu.

Organizatorzy dziękują Dyrektor MDK za udostępnienie sali.

(Fundacja im. Stefanii Woytowicz)

SŁOWA KLUCZOWE