Kultura | rozrywka | edukacja

„Liryczne Jasło” przyciągnęło do naszego miasta setki młodych twórców

Podczas uroczystej gali w sali widowiskowej dawnego „Sokoła” w Jaśle poznaliśmy nazwiska nagrodzonych oraz wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Jego organizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna oraz miejscowy oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wiersze i opowiadania laureatów zostały ujęte w wydanym na tę okoliczność pamiątkowym tomiku.

Na uroczysty finał zorganizowanego już po raz dwudziesty pierwszy Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży przybyli do Jasła jego laureaci i uczestnicy wraz z rodzicami, opiekunami, dyrektorami szkół, nauczycielami języka polskiego. Wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji wydarzenia znaleźli się młodzi twórcy z różnych zakątków naszego kraju, a także spoza jego granic, co świadczy o wysokiej randze wydarzenia organizowanego przez tutejszą Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W gali finałowej, którą prowadziły koordynatorka konkursu z ramienia miejskiej instytucji kultury Dorota Woźnica oraz rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, wzięli udział przedstawiciele władz miasta: burmistrz Ryszard Pabian wraz ze swoją zastępczynią Elwirą Musiałowicz-Czech, dyrektor Biura Senatorskiego Alicji Zając Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz, a także członkowie komisji oceniającej nadesłane prace: Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca), Jan Tulik (poeta, prozait, dramaturg, eseista).

Zaproszonych gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Małgorzata Piekarska.

Dwadzieścia jeden lat temu ten konkurs nie miał ogólnopolskiego charakteru. Gromadził prace laureatów z trzech powiatów. Pamiętam, że było siedemdziesiąt jeden prac, więc niewiele. To co nas ogromnie cieszy to to, że konkurs ciągle trwa. Nie jest sensem w samym sobie trwanie konkursu, ale fakt, iż ci, którzy piszą, wyrażają swoimi słowami swoje uczucia, emocje, refleksje, wrażenia. I to wydaje nam się najistotniejsze jeśli chodzi o sens organizowania konkursu. To nie jest tak, że konkurs jest udany wtedy – w mojej ocenie – kiedy napływa wiele prac. Na przestrzeni tych dwudziestu jeden lat były takie przypływy i odpływy. Tak jak teraz mamy nadesłanych ponad tysiąc sto prac zdarzało się, że mieliśmy dwieście prac. Tutaj z zainteresowaniami młodych też jest różnie. Oczywiście, że są pewne uniwersalne wartości, o których młodzi piszą zawsze, ale są też tematy szczególne, które są odzwierciedleniem czasów, problemów i one na przestrzeni tych dwudziestu jeden lat jednak się zmieniają. – powiedziała.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Dodała, że tegoroczna edycja konkursu była rekordowa pod względem ilości uczestników i nadesłanych przez nich prac (liczba ta przekroczyła ponad tysiąc).

Powiem to symbolicznie, ale jeśli chodzi o nadesłane prace to myśmy przekroczyli granice Europy. Prace napływały w języku polskim więc gdzie Polacy stamtąd są nadsyłane prace. Jeśli mówię, że przekroczyliśmy granice Europy to trzeba powiedzieć, że były już prace ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pojawiły nam się prace z Azji. – dodała Małgorzata Piekarska.

Burmistrz miasta Ryszard Pabian podkreślił, że organizacja konkursu spowodowała, że Jasło stało się ważnym punktem na literackiej mapie naszego kraju.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

To istotne, że w czasach informatyzacji i cyfryzacji nadal są ludzie, którzy chcą pisać piękne słowa: czy to prozą, czy wierszem. Serdecznie Wam za to dziękuję i gratuluję pomysłu takiego sposobu na życie. Ciesze się, że staracie się kultywować nasz piękny język właśnie pisząc swoje wiersze i opowiadania. Gratuluję laureatom. Mam nadzieję, że to dopiero początek Waszej kariery i że te nagrody, które zostały Wam przyznane będą zachętą do dalszej pracy. Wierzę, że jeszcze niejednokrotnie weźmiecie udział w „naszym” konkursie, a potem będziecie laureatami wielu innych, czego Wam serdecznie życzę. – powiedział.

Grzegorz Kociuba, który przewodniczył pracom komisji konkursowej podkreślił, że w tegorocznej edycji wydarzenia proza dominowała nad poezją.

Tak się zastanawiałem jakie są tego powody i przynajmniej o dwóch chciałbym powiedzieć. Pierwszy powód to jest dostępność tekstów. Dzisiaj poezję jest trudno dostać, po prostu nie ma jej w księgarniach. Mówię o tej poezji najmłodszej, która dla młodych autorów mogłaby być szczególnie atrakcyjna. Ona jest rozprowadzana trochę innymi obiegami i często trudno do niej dotrzeć. Po wtóre: dzisiejsza polska poezja – nazwijmy ją młodą i najmłodszą – jest po prostu trudna ze względu na pewien typ języka, którym się posługuje. Wymaga ona dosyć intensywnego oczytania. Natomiast jeżeli chodzi o prozę to chciałem przede wszystkim podkreślić wysoką sprawność językową piszących. Ta sprawność językowa wyraża się głównie w umiejętności posłużenia się konwencją. – podkreślił.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Poeta zaznaczył, że prace wyróżnione i nagrodzone na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym „z powodzeniem mogłyby się znaleźć w profesjonalnych pismach literackich”.

Zainteresowanie tym konkursem daje do myślenia, że mimo iż dzisiaj młody człowiek ma wiele możliwości wypowiedzenia się, również przy pomocy nowych komunikatorów, to jednak literatura pozostaje i chyba pozostanie tym narzędziem, które jest nie do zastąpienia. Jako polonista i krytyk jestem szczerze zbudowany ilością prac, które co roku napływają, a przede wszystkim ich jakością. Przede wszystkim jakością, bo to jest istotą literatury. We wstępie do tomiku z tegorocznej edycji napisałem coś takiego, że terminowanie u mistrzów jest bardzo ważne, ale własne pisanie zaczyna się w momencie, w którym my się z mistrzami musimy pożegnać, bo nie można odnajdywać własnego wyrazu, własnej literackiej drogi artystycznej bez pożegnania się w pewnym momencie z tymi, którzy nam bardzo pomogli. W tych najlepszych pracach widać już tę tendencję, pragnienie, a nawet więcej niż pragnienie do tego podążania własną drogą. – dodał Kociuba.

Swoimi spostrzeżeniami dzielili się również pozostali członkowie jury. Odczytany został również list od nieobecnej na dzisiejszym wydarzeniu Aleksandry Dacyl.

Motywem przewodnim konkursu, który zgromadził w tym roku setki młodych twórców, było „Liryczne Jasło” stąd niejednokrotnie w ich pracach nie mogło zabraknąć motywów odnoszących się do przeszłości i teraźniejszości naszego miasta.

Jak zauważyła dyrektor biblioteki Małgorzata Piekarska, z tematem zmierzyli się licznie autorzy na co dzień mieszkający w oddalonych o dziesiątki czy setki kilometrów od Jasła innych ośrodkach miejskich. – Niesamowitym zaskoczeniem dla jurorów, ale także organizatorów był fakt, iż wpłynęły utwory, które bezpośrednio sięgają do przeszłości i teraźniejszości Jasła, a nie były to utwory osób, które pochodzą z miasta czy okolicy. To było niesamowite. Te utwory o tematyce jasielskiej nawet jeśli nie były nagrodzone, ale były w ścisłej czołówce, postaramy się zachować i publikować przy innych okazjach, bo to są dla nas naprawdę bezcenne rzeczy. Bardzo nas to wzrusza, bo wymagało to licznych poszukiwań, ale takich wykraczających poza standard. To nie są informacje, które pochodzą z powszechnie dostępnych książek i źródeł w Internecie czy bibliotekach. – powiedziała.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Wręczeniem nagród rzeczowych dla wyróżnionych oraz pamiątkowych dyplomów dla ich opiekunów w poszczególnych kategoriach wiekowych poprzedziło odczytanie fragmentów prac w wykonaniu recytatorek „Sceny słowa” Jasielskiego Domu Kultury:

Emilia Zegarowska zaprezentowała fragment opowiadania „Mrozinki” autorstwa Emilii Chmielorz z klasy szóstej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kielczy; Aleksandra Łach wiersz Iwony Bracik z Gimnazjum nr 1 w Jaśle i wiersz Miłosza Tomkowicza z Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej; Katarzyna Lechowska fragment opowiadania „Jasło trzasło”, który napisała gdańszczanka Wiktoria Szablewska, uczennica tamtejszego Gimnazjum nr 25. Z kolei Julia Hap zapoznała z wierszem Luizy Janko z klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu „Kiedy forma bardziej pojemna żyje”, a następnie odczytała fragment opowiadania „Człowiek bez twarzy” Grzegorza Boronia z klasy trzeciej w Zespole Szkół Zawodowych w Dynowie.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Galę finałową, która odbyła się w sali widowiskowej dawnego „Sokoła” (dzisiaj budynek kina Jasielskiego Domu Kultury przy ulicy Sokoła 8), uświetnił występ muzycznego duetu: Bartłomiej Tyburowski (piano) i Szymon Bora (wibrafon).

Wszystkie prace nagrodzone w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży zostały ujęte w pamiątkowym tomiku, który będzie udostępniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

DO POBRANIA:
Lista osób nagrodzonych (.pdf)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE