Kultura | rozrywka | edukacja

Majowa Noc z Yagą Kowalik (zapowiedź)

„Yaga w repertuarze Piaf Greco Aznavour”, to tytuł koncertu piosenki francuskiej, który odbędzie się w ramach tegorocznej Majowej Nocy z JDK 13 maja br. o godz. 19.00 w Jasielskim Domu Kultury. Bilety w cenie 15 zł są do nabycia w sekretarce JDK oraz online.

Yaga Kowalik

Yaga Kowalik jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatką licznych festiwali piosenki. W latach 90. wyjechała na stypendium piosenkarskie do Paryża, gdzie uczęszczała do prestiżowego „Conserwatoire Mobel”, prowadzonego przez Alice Dona.

W Paryżu poznała kompozytora Norberta Chiche, czego efektem było wspólne nagranie teledysku do piosenki pt „Cracovie”, udział w targach płytowych MIDEM w Cannes oraz występ na międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Równocześnie, w ramach promocji teledysku, wzięła udział w licznych programach telewizyjnych i przygotowała obszerny recital piosenek francuskich. Na zaproszenie muzyka Gilles’a Pellegrini’ego, Yaga Kowalik ponownie przyjechała do Francji, gdzie spotkała się z twórczością Barbary. Zafascynowana nią, opracowała piosenki z jej repertuaru.

Śmierć Barbary w 1997 r. była dla polskiej artystki impulsem do przygotowania recitalu poświęconego francuskiej piosenkarce. Tak powstał spektakl muzyczno – estradowy „Barbara – historia życia”, wystawiany na scenach Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych oraz we Francji. Po kilku koncertach w Paryżu m.in. w Teatrze Essaion, znany krytyk muzyczny Bernard Merle, znakomicie ocenił występy Yagi, porównując ją do artystów Europy Wschodniej: Anny Prucnal, Ute Lemper czy Ingrid Caven.

Powodzenie koncertu zapoczątkowało cykl poświęcony uznanym w świecie piosenkarzom klasyki piosenki francuskiej pt. „Yaga w repertuarze…”.

Podczas koncertu w Jaśle Yaga zaprezentuje utwory Edith Piaf, Juliette Greco oraz Charles’a Aznavour’a. Artystce towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści: na fortepianie Walentyn Dubrowskij, Michał Półtorak na skrzypcach, a na akordeonie Paweł Dyjak.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE