Kultura | rozrywka | edukacja

Noc Muzeów 2016 w Jaśle

Już po raz kolejny Muzeum Regionalne w Jaśle świętowało (14.05) Noc Muzeów. Tego dnia wszystkie ekspozycje udostępnione były dla zwiedzających nieodpłatnie, a Muzeum tętniło życiem aż do północy.

Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle
Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle

Pomimo bardzo niesprzyjającej aury przez sale przewinęło się kilkaset odwiedzających, którzy w tym specjalnym dniu znaleźli czas na spotkanie ze zgromadzonymi w Muzeum eksponatami. Bardzo cieszy, że ta zainaugurowana w 1997 roku przez jedną z berlińskich instytucji tradycja przyjęła się na dobrze i zdaje się cieszyć coraz większym zainteresowaniem.

O godzinie 17.00 odbył się wernisaż wystawy pt. „KRAKÓW – WARSZAWA: DWA SPOJRZENIA” prezentująca prace pochodzących z Jasła malarza Ignacego Pinkasa (1888-1935) oraz braci Franciszka i Józefa Gazdów, fotografów i założycieli przedwojennej Wytwórni Fotograficznych Kart Widokowych. Na wernisażu obecna była pani Marzanna de Latour, córka Józefa Gazdy, dziennikarka, warsavianistka, autorka książki „Drugie życie starych widokówek”, która opowiadała o swojej rodzinie i poszukiwaniu korzeni. Każdy z odwiedzających otrzymał również przygotowaną specjalnie na tę okazję pamiątkową pocztówkę przedstawiającą kościół św. Barbara w Krakowie łączącą fotografię Gazdów i malarstwo Pinkasa. Wystawę podziwiać można jeszcze do końca czerwca.

Wieczorem, o 20.15 odbył się koncert zespołu ČAČI VORBA bardzo serdecznie przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Kameralny charakter koncertu i wyjątkowe, muzealne otoczenie złożyły się na jego niepowtarzalną atmosferę.

Tego dnia Muzeum uhonorowało również osoby szczególnie zasłużone dla instytucji. Dyplomy Honorowe Muzeum „z podziękowaniem za wzbogacenie dziedzictwa kulturowego Jasła i regionu przez cenne dary do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” odebrały Urszula Zagórska i Grażyna Jaśko.

Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle
Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle
Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle
Fot. © Muzeum Regionalne w Jaśle

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE