Kultura | rozrywka | edukacja

VI Majowa Noc z JDK: w kręgu sztuk rozmaitych

Już po raz szósty Jasielski Dom Kultury zaprosił mieszkańców Jasła i okolic oraz ich gości na „Majową noc z JDK”. Tym razem została ona zorganizowana w piątek 13 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pracownicy JDK – wzorem poprzednich lat – przygotowali zróżnicowany program, aby każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie. Zabawę rozpoczęło premierowe przedstawienie spektaklu dla dzieci w wykonaniu Teatrzyku „Maskotka”, prowadzonego w JDK przez Helenę Gołębiowską. Również głównie dla maluchów przeznaczony był kolejny występ: Teatru Pinezka z Gdańska.

Następne punkty tegorocznego programu to: wernisaż pokonkursowej wystawy VII Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, połączony z wręczeniem nagród laureatom; koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod dyrekcją Tadeusza Wróbla; koncert Yagi Kowalik, interpretującej francuskie piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a; zumba; koncert jazzowy i – na zakończenie – film USA „Dziewczyna warta grzechu” w kinie JDK Syrena.

Koronki i kordonki

Spektakl „Koronki i kordonki” przygotowany przez młodych aktorów na rozpoczęcie „Majowej nocy z JDK”, jest adaptacją tekstu Liliany Bardijewskiej. Opowiada o dwóch królestwach: bardzo chłodnym, dystyngowanym, białym Królestwie Północy i ciepłym, czasami wręcz dusznym, głośnym, iskrzącym się barwami Królestwie Południa. Każde z nich jest oczywiście przekonane o swojej wyższości i usiłuje ją udowodnić sąsiadowi, którego ma za wroga.

Pomimo nieustannych sporów królowa północy i król południa, zakochują się w sobie, a nie mogąc być razem – umierają. Na szczęście magia nie umiera. Gdy mieszkańcy obu królestw zaczynają dostrzegać dobre strony przeciwników, ożywieni zostają ich władcy. Ostatecznie następuje pojednanie, kolory mieszają się z bielą, uzupełniając się nawzajem i tworząc harmonijny, piękny, pełen radości świat.

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Helenę Gołębiowską wystąpili: Wiktoria Ignarska, Otylia Dąbrowska, Natalia Żegleń, Jonatan Maciejowski i Katarzyna Lechowska. Scenografię opracowała Anna Brożyna, a kostiumy przygotowała Ewa Kusiak.

Harce z „Pinezką”

Pomimo niesprzyjającej aury o pogodę ducha milusińskich zadbali artyści z gdańskiego Teatru Familijnego Pinezka. Klauni przez prawię godzinę bawili dzieci różnymi sztuczkami, wciągając je też do zabawy. A pomysłów im nie brakowało: od żonglerki piłeczkami, przez ekwilibrystyczne popisy na monocyklu, zabawy balonikami, pantomimę aż po występ marionetek. Gagom towarzyszyły głośne wybuchy śmiechu małych widzów, którzy chętnie uczestniczyli w przygotowanym przez artystów programie.

Połączeni pasją tworzenia

Szesnaścioro pasjonatów sztuki złożyło swoje prace na Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, zorganizowane po raz 7. przez Jasielski Dom Kultury. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się podczas Majowej Nocy z Kulturą w JDK.

Spotkanie w galerii JDK było nie tylko okazją do otwarcia wystawy, ale także do ogłoszenia wyników konkursu. Jurorzy: Zbigniew Wolanin (etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu), Alfred Sepioł (etnograf, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle) oraz Anna Brożyna (instruktorka plastyki w JDK, kuratorka konkursu), przyznali nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach: rzeźba i malarstwo. Wręczył je burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnili wokaliści JDK: Klaudia Łopatkiewicz, Oliwia Hap, Hubert Reczek i Roksana Węgiel, przygotowani przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

Kategoria rzeźba, nagrodzeni: 1. Kazimierz Dzik, 2. Antoni Bolek; wyróżnieni: Adam Rąpała, Jacek Kania, Jan Wojtas; doceniony wyróżnieniem honorowym: Andrzej Tarka (za oryginalność i poszukiwania twórcze).

Kategoria malarstwo, nagrodzeni: 1. Barbara Józefowicz, 2. Jadwiga Filus; wyróżnione: Danuta Wdowikowska, Inga Marczyńska.

Koncert Młodych Talentów

Standardy muzyki rozrywkowej i klasycznej złożyły się na koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle. Orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Wróbla oprócz utworów instrumentalnych, sięgnęła także do klasyki piosenki z nurtu pop. Przybyli na koncert usłyszeli m.in.: „Heal The World”, z repertuaru Michaela Jacksona w wykonaniu uczennic z klasy śpiewu szkoły muzycznej Ewy Szpak i Pauliny Barzyk, „We Are The World” z repertuaru Michaela Jacksona i Lionela Richie, w wykonaniu Moniki Szostak, „Powiadają, żem jest ładna”, kompozycję Katarzyny Gärtner zaśpiewała Atina Gondek , a „The Power Of Love” z repertuaru Jennifer Rush wykonała Izabela Filip. Publiczność przybyła na tę muzyczna ucztę, która odbyła się na tarasie Jasielskiego Domu Kultury nagrodziła muzyków i wokalistów dużymi brawami. Koncert poprowadził Marek Rolek, pedagog jasielskiej placówki.

Francuskie klimaty

Znane i lubiane piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a w interpretacji Yagi Kowalik, złożyły się na jeden z koncertów „Majowej nocy z JDK”. Dla miłośników piosenki francuskiej, którzy wypełnili salę widowiskową JDK, była to prawdziwa gratka. Znana krakowska artystka, poprzez znakomitą interpretację przebojów trzech wielkich osobowości francuskiej estrady, zabrała publiczność w świat paryskiej bochemy, urokliwych kawiarenek, zaułków Montmartre, jedynych w swoim rodzaju kabaretów i teatrzyków, poetyckich tekstów i melodyjnej muzyki. Yaga Kowalik, razem z towarzyszącymi jej instrumentalistami Walentynem Dubrowskim – fortepian, Michałem Półtorakiem – skrzypce i Pawłem Dyjakiem – akordeon, urzekła jasielskich słuchaczy.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE