Informacje

W Dobrucowej spalił się budynek gospodarczy

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło dzisiaj popołudniu pożar jaki wybuchł w jednym z budynków gospodarczych na terenie miejscowości Dobrucowa w gminie Tarnowiec. Mimo podjętej akcji gaśniczej obiektu nie udało się uratować. Wyjaśnianiem tego, w jakich okolicznościach i z jakiego powodu doszło do zdarzenia, zajęła się Policja.

Dzisiaj kilka minut po godzinie piętnastej do Powiatowego Stanowiska Kierowania przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego znajdującego się na terenie jednej z posesji w miejscowości Dobrucowa. Na miejsce udały się niezwłocznie dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, jednocześnie oficer dyżurny zaalarmował okoliczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (pięć z terenu gminy Tarnowiec – Tarnowiec, Dobrucowa, Brzezówka, Umieszcz, Roztoki, w trakcie dojazdu na miejsce zostały zawrócone Łajsce oraz jedną z terenu gminy Jasło).

Jak poinformował nas kierujący działaniami ratowniczymi kpt. Jarosław Lula z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle „po przyjeździe na miejsce zdarzenia praktycznie cały budynek był już w ogniu, a dach wpadnięty do środka”.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Z tego wynika, że ten pożar już dłuższą chwilę musiał się rozwijać. – powiedział. – Budynek gospodarczy i jego dach spłonęły doszczętnie natomiast zostały same jego mury. W tej chwili trwa dogaszanie pogorzeliska. W środku nie znajdowały się jakieś cenne przedmioty więc dużych strat materialnych, oprócz budynku, nie będzie.

Lula dodał, że „działania na miejscu polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych: dwóch w natarciu na palący się budynek oraz jednego prądu na sąsiednie budynki. To są garaże. Tam już też zaczęły się palić belki od tego sąsiedniego budynku, ale udało nam się je uratować”.

W trakcie prowadzonych działań właścicielka budynku źle się poczuła. Strażacy udzielili jej kwalifikowanej pomocy medycznej, a następnie wezwali na miejsce karetkę Pogotowia Ratunkowego. Po przebadaniu przez lekarza specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego osoba ta nie wymagała hospitalizacji.

Strażacy są powściągliwi co do podania przyczyn zaistnienia tego pożaru. – Na tą chwilę ciężko jest ustalić przyczynę właśnie dlatego, że w tym budynku nie było prądu. Bezpośrednia przyczyna będzie ustalana przez Policję. Być może, ale mówię to z dużą dozą ostrożności, to mogło być zaprószenie ognia. – powiedział kpt. Jarosław Lula.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Posterunku Policji w Tarnowcu.

Dobrucowa_pozar-12

Dobrucowa_pozar-13

Dobrucowa_pozar-14

Dobrucowa_pozar-15

Dobrucowa_pozar-16

Dobrucowa_pozar-17

Dobrucowa_pozar-21

Dobrucowa_pozar-20

Dobrucowa_pozar-19

Dobrucowa_pozar-18

Dobrucowa_pozar-01

Dobrucowa_pozar-02

Dobrucowa_pozar-03

Dobrucowa_pozar-04

Dobrucowa_pozar-05

Dobrucowa_pozar-06

Dobrucowa_pozar-07

Dobrucowa_pozar-08

Dobrucowa_pozar-10

Dobrucowa_pozar-11

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE