Kultura | rozrywka | edukacja

Baw się z nami w teatr światłem malowany!

Teatr cieni to kreatywna zabawa, która nie wymaga praktycznie żadnych akcesoriów. Wystarczy tylko słońce, lampka nocna, latarka, rzutnik i chęci do wspólnej zabawy. Na tak wyjątkowy teatrzyk Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, 8 czerwca 2016 r., zaprosiła przedszkolaki z szebieńskiej ochronki.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Dzieci opowiadały kiedy można zobaczyć cień, w którym miejscu należy stanąć aby cień się pojawił, co się stanie, gdy jedna osoba stanie poza źródłem światła. Wspólnie z bibliotekarkami maluszki przeprowadziły doświadczenie. Polegało ono na sprawdzeniu przenikania promieni słonecznych przez przedmioty przeźroczyste i nieprzeźroczyste. Dzieci zauważyły, że nie wszystkie te przedmioty rzucają taki sam cień. Jednak największą atrakcją okazały się cienie własnego ciała: ciemne postacie na białym ekranie machały rączkami, podskakiwały i zmieniały się w małe i duże.

Dzieci wysłuchały także bajki pt. „Zabawny ptaszek” Jennifer Yerkers, który nie miał swojego cienia, i którego w ogóle nie było widać. Obejrzały również krótką inscenizację o „Smutnym czarnym kolorze” stworzoną za pomocą kolorowych świateł z projektora.

Zabawa z cieniem to szerokie pole do popisu, które pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności aktorskie i manualne. Po tym spotkaniu przedszkolaki z pewnością potrafią wyjaśnić zjawisko cienia i warunków niezbędnych do jego powstawania, a wiedzę wykorzystają do wspólnych zabaw w domu, z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE