Kultura | rozrywka | edukacja

Dar Joanny Dunin–Witowskiej dla jasielskiego muzeum

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wystawę akwareli Stanisława Witowskiego z Jasła „Dar Joanny Dunin-Witowskiej dla Muzeum Regionalnego w Jaśle”. Wystawę tworzy 60 prac artysty darowanych przez córkę malarza, również artystkę, na co dzień mieszkającą i pracującą w Szczecinie.

Jest to już kolejny dar dla jasielskiego muzeum, które znacząco wzbogaca w ten sposób swoje zbiory. Najbardziej znanym darem, który przyczynił się do samego powstania instytucji w miejscu, w którym mieści się obecnie, była zapisana miastu w testamencie obszerna kolekcja doktora Kadyiego wraz z domem. Obejmowała ona zbiory paleontologiczne, numizmatyczne, starodruki, meble, obrazy, broń, porcelanę, srebra oraz sztukę sakralną. Cennym darem dla muzeum było przekazanie w 1996 r. spuścizny po malarzu Ignacym Pinkasie przez Marię Wolną, pasierbicę artysty. Zbiory muzealne wzbogacają też systematycznie pomniejsze dary, które przyjmowane są zawsze z wielką atencją i wdzięcznością tworząc w ten sposób powiększającą się wciąż wartościową spuściznę dla przyszłych pokoleń.

Darowizna Joanny Dunin-Witowskiej to 60 prac jej ojca, artysty malarza Stanisława Witowskiego. Jest to kolekcja akwareli powstałych w latach 1933 – 1985, w których prześledzić można kolejne etapy twórcze malarza. Wśród prac dominują pejzaże, w których uwidacznia się wrażliwość artysty na piękno przyrody Beskidu Niskiego (Kładka na rzece Wisłoce, Widok na pola dębowieckie), gór wysokich (W drodze na Kasprowy Wierch, Dolina Kondratowa) i morskich wybrzeży (Dzika plaża, Port rybacki). Kilka prac jest bezpośrednio związanych z Jasłem (Kościół parafialny w Jaśle, Ul. Wałowa, Dom Władysława Sorysa). Martwe natury i kwiaty to studia nad światłem i kolorem (Kwiaty azalii, Martwa natura z muszlami, W żółtym świetle). Świadectwem kronikarskiej pasji i potrzeby dokumentowania wydarzeń są Ruiny Jasła, uroczystość w spalonym Jaśle, mowa księdza Borowca z 1945.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 czerwca o godzinie 17.00, a wystawa czynna będzie do końca lipca.

Stanisław Witowski z Jasła urodził się 13 maja 1899 r. Uczeń jasielskiego gimnazjum. W 1922 r. wyjechał do Krakowa, następnie do Nowego Sącza, by w 1942 powrócić do Jasła. Tu zgłębiał pod kierunkiem Zdzisława Truskolaskiego zagadnienie szeroko pojętego koloryzmu. W latach okupacji plastycy skupieni wokół Truskolaskiego zbierali się w mieszkaniu Witolda Ciechanowicza przy ul. 3 Maja, gdzie odbywały się seanse malarskie. Po wojnie Witowski został członkiem Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Krośnie i brał udział we wszystkich zbiorowych wystawach stowarzyszenia. Z Truskolaskim współpracował przy redagowaniu „Sztuki i Życia” pierwszego w powojennej Polsce czasopisma poświęconego sztuce współczesnej. W 1945 r. zapoczątkował serię rysunków i obrazów, a następnie drzeworytów „Ruiny Jasła” ukazujących w ekspresyjnej formie ruiny barbarzyńsko zniszczonego miasta. Jasłu poświęcił również cykl drzeworytów i akwarel pt. „Stare Jasło”. Zajmował się ochroną zabytków, przeprowadził konserwację krzyża z wizerunkiem Chrystusa na kaplicy cmentarnej oraz figury Matki Boskiej Tarnowieckiej, prowadził inwentaryzację dóbr kultury ocalałych z pożogi wojennej, nadzorował prace remontowo– konserwatorskie. Interesował się również grafiką i ekslibrisem, którego stał się mistrzem. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, również poza granicami kraju. Jego prace znajdują się w licznych muzeach i zbiorach prywatnych (Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Zakład Narodowy „Ossolineum” we Wrocławiu, Muzeum Regionalne w Jaśle, Galeria Sztuki Współczesnej w Świnoujściu, Kalifornijskiej Akademii Sztuki Graficznej w San Francisco). Zmarł 27 grudnia 1985 r. Został pochowany na starym cmentarzu w Jaśle.”

Joanna Dunin – Witowska urodziła się w Nowym Sączu. Lata młodości spędziła w Jaśle. W 1956 r. zamieszkała w Szczecinie. Artystka o szerokich zainteresowaniach twórczych. Zajmuje się grafiką, malarstwem, w tym na tkaninie i jedwabiu, tkactwem, sztuką użytkową, tworzy też ekslibrysy. Jako utalentowany pedagog zajmuje się działalnością kulturalną i instruktorską. Za działalność artystyczną otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury.”

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE