Kultura | rozrywka | edukacja

Gmina Jasło czyta dzieciom

Ogólnopolska kampania społeczna Cała Polska czyta dzieciom świętuje właśnie jubileusz 15-lecia. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach uczestniczy w akcji prawie od samego początku. To już 13 lat jak pracownicy GBP zachęcają dorosłych, rodziców, wychowawców, opiekunów – by codziennie czytali najmłodszym.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

1 czerwca, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka, odbyła się inauguracja XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w gminie Jasło. Impreza czytelnicza połączona z obchodami święta najmłodszych, tym razem miała miejsce w Zespole Szkół w Szebniach i Szkole Podstawowej w Niepli. 

Tradycyjnie, coroczne spotkanie, rozpoczęło głośne odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, którą w tym roku recytowali Rada Rodziców przy ZS w Szebniach oraz dyrektor i bibliotekarze z Gminnej Biblioteki. W spotkaniu inaugurującym tydzień głośnego czytania wzięli udział przedszkolaki i uczniowie klas od 0-3 z Szebni i Niepli. Oprócz najważniejszego w tym dniu głośnego czytania i możliwości obcowania z książką, przygotowano dla dzieci wiele atrakcji. Przy współudziale dyrekcji, nauczycieli, sióstr zakonnych, rodziców i pracowników GBP odbyły się liczne konkursy, zabawy integracyjne,  zajęcia ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza, konkurencje z balonami, pokaz baniek mydlanych i wiele innych, które wprowadziły najmłodszych we wspaniały nastrój. Bańki mydlane są uwielbiane przez dzieciaków. Wielką frajdę sprawiło im bieganie, ganianie za bańką mydlaną oraz jej rozbijanie.

O tym, że „czytanie uskrzydla”, przekonują od 13 lat na spotkaniach głośnego czytania bibliotekarze, samorządowcy, lokalni pisarze i zaproszeni do współpracy miłośnicy książek. Niedawno także podczas spotkań autorskich sięgnęli po piękne lektury o ochronie przyrody, aby przeczytać je dzieciom i uwrażliwić na los zwierząt, ptaków i owadów w pięciu szkołach gminy Jasło.

Organizatorami akcji czytania dla najmłodszych GMINA JASŁO CZYTA DZIECIOM byli Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Zespół Szkół i Rada Rodziców w Szebniach oraz SP w Niepli.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE