Informacje

Munduriada 2016: Służba Więzienna na czele

Funkcjonariusze Służby Więziennej okazali się najlepsi w tegorocznej edycji Munduriady – zawodów rekreacyjno-integracyjnych dla służb mundurowych działających na terenie miasta Jasła oraz uczniów szkół ponagimnazjalnych z klasami o profilu mundurowym. Zwycięzców wyłoniła punktacja zdobyta w pięciu konkurencjach sprawnościowych.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło już po raz jedenasty została zorganizowana Munduriada. To cykliczne zawody o charakterze rekreacyjno-integracyjnym adresowane do służb mundurowych funkcjonujących na terenie Jasła oraz uczniów klas o profilu mundurowym działających w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu jasielskiego. Wydarzenie to rokrocznie towarzyszy tradycyjnym obchodom święta miasta.

Właściwie w naszej imprezie uczestniczą te służby, które aktualnie działają na terenie Jasła plus dodatkowo uczniowie szkół średnich o profilu mundurowym. Kiedyś brała udział jeszcze firma ochroniarska, ale jej już nie ma. W tegorocznym turnieju wystartowały cztery drużyny profesjonalnych służb mundurowych oraz dwie reprezentujące szkoły średnie w Kołaczycach i Trzcinicy. – wyjaśnia Bogusław Łach, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło.

Zawody, które zostały rozegrane na stadionie piłkarskim Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy generała Sikorskiego, składały się z pięciu konkurencji sprawnościowych. Punkty zdobyte w poszczególnych etapach zmagań zostały gromadzone do klasyfikacji końcowej.

Uczestnicy rozpoczęli sobotnią rywalizację od „biegu żółwia” (rzut do celu oraz bieg w kamizelce i kasku), następnie przejście ułożonego z ośmiu opon toru przeszkód w alkogoglach (specjalnych okularach imitujących stan nietrzeźwości) i jazdę rowerem odwrotnym. Zmagania zwieńczyły dwie konkurencje wykonywane przez całą drużynę: cięcie drewnianego klocka piłą „moja-twoja” oraz przeciąganie liny.

Dzisiaj mieliśmy piękną pogodę, ponad 36 stopni Celsjusza na termometrach. Troszeczkę spieszyliśmy się, ponieważ o godzinie piętnastej „nasi” grali mecz ze Szwajcarią na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Jest to już jedenasta edycja naszej imprezy. Myślę, że w przyszłości będą kolejne dzięki dobrej współpracy z podmiotami zaangażowanymi w jej organizację. – podkreślił Bogusław Łach.

Poszczególne konkurencje oceniała komisja sędziowska w składzie: Marek Cecuła i Daniel Aleksander, a komentarz dla publiczności żywo dopingującej swoich faworytów zapewnił Waldemar Piórek.

Nagrodą główną była kryształowa maczuga – puchar przechodni, który przechodzi na własność tej drużyny, która zwycięży w imprezie dwa lata z rzędu. W tym roku trafiła ona do funkcjonariuszy Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Warzycach (32 punkty).

Oprócz tego każda z uczestniczących służb mundurowych otrzymała puchar, dyplom oraz pamiątkowe medale. Na kolejnych miejscach uplasowali się przedstawiciele: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach (31 punktów), Policji (27 punktów po barażu ze strażakami), Państwowej Straży Pożarnej (27 punktów), Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy (26 punktów) oraz Straży Miejskiej w Jaśle (22 punkty).

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyli: burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian wraz ze swoim zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Jerzy Wójcik oraz przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło Bogusław Łach.

Swoich podwładnych dopingowali również szefowie: Straży Miejskiej – Paweł Szynal oraz Zakładu Karnego w Warzycach – mjr Mirosław Władyka.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Jasielski Dom Kultury oraz Urząd Miasta w Jaśle.

Ideą organizacji tej imprezy jest integracja służb mundurowych, jak również pokazanie na zewnątrz, że istnieje taka organizacja jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji. Ono prężnie działa na terenie Jasła. W tej chwili jest nas stu piętnastu członków. Myślę, że jak na tak mały garnizon jak jasielski to jest nas bardzo dużo i w dalszym ciągu są chętni, którzy chcą się do nas przyłączyć. Mamy plany się cały czas rozwijać. Członkami stowarzyszenia mogą być: policjant czynny lub emerytowany oraz funkcjonariusze straży granicznej. – mówi Bogusław Łach.

Po raz pierwszy Munduriada w Jaśle odbyła się w 2005 roku. Wydarzenie to odbywa się corocznie – z wyjątkiem 2010 roku, w którym miasto nawiedziła powódź stulecia. Motywem przewodnim towarzyszącym przedsięwzięciu od samego początku jest integracja współpracującego ze sobą na co dzień środowiska różnych służb mundurowych i ich rodzin poprzez możliwość udziału we wspólnej zabawie. Wydarzenie to stwarza również okazję dla każdego zainteresowanego mieszkańca do przyglądnięcia się z bliska specyfikacji pracy poszczególnych jednostek oraz używanemu przez nich profesjonalnemu sprzętowi.

FOTOGALERIA: Munduriada 2016 – zawody sportowo-integracyjne w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE