Sport | rekreacja | turystyka

Pierwsze miejsce drużynowo JSC na Cyklokarpatach w Strzyżowie

Tegoroczna edycja Maratonów Cyklokarpaty jest bogatsza o 4 dodatkowe wyścigi. Zawodnicy każdego tygodnia mają możliwość sprawdzenia swych umiejętności w różnych częściach południowej Polski. Tym razem w dniu 5 czerwca Cyklokarpaty zawitały do Strzyżowa.

Fot. © Michał Sadowski
Fot. © Michał Sadowski

Ten kto choć raz tam startował wie, że trasy przygotowane przez ekipę z Strzyżowa należą do bardzo wymagających. Poprowadzone są pięknie widokowym pogórzem Dynowsko-Strzyżowskim, zaś wisienką na torcie jest przejazd przez Rezerwat Herby. Porównując strzyżowskie trasy do zawodów w Kluszkowcach, wielu nowych zawodników twierdziło, iż górki są tutaj mniejsze, więc szybko pójdzie. Przekraczając linię mety, część z tych zawodników mówiło – „nie było gdzie odpocząć, cały czas góra-dół”. Dodatkową trudność na trasie sprawiła pogoda. Na początku zawodnicy ścigali się w upalnej pogodzie, jednak po godzinie jazdy, na horyzoncie zaczęły szybko tworzyć się chmury burzowe. Osoby jadące dystans Hobby i Mega do mety dojeżdżały w ulewnym deszczu i padającym gradzie. Szybkie i strome zjazdy poprowadzone po polnych drogach zmieniły się w istną szkołę przetrwania. Mnóstwo osób sprowadzało rowery ponieważ, zjechanie na śliskim błocie graniczyło z cudem. Ułatwioną część zadania mieli zawodnicy z dystansu Giga. Mając więcej kilometrów do przejechania, pozwoliło słoneczku, które szybko wyszło po burzy, na częściowe osuszenie trasy. Mimo, że mieli troszkę łatwiej, nie jeden z nich wykręcał piruety oraz sprawdzał w maksymalnym stopniu swoje umiejętności techniczne jazdy po śliskich nawierzchniach.

Na starcie w Strzyżowie pojawiło się 607 zawodników w tym 23 osoby z Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów.

Dystans Hobby o długości 20 km i 397 m przewyższeń wybrało 8 osób z JSC. W kategorii HM1 5 miejsce zajął Piotr Gryzło. W starszej kategorii czyli HM2 na 3 miejscu przyjechał Kamil Cygan, zaś 4 był Mateusz Woźniak. kategorii HM2. W kategorii HM3 na 12 miejscu linię mety przekroczył Rafał Cygan, 14 był Mateusz Bienias, natomiast Tomasz Kwilosz przyjechał 42 miejscu. W kategorii HM4 9 miejsce zostało zdobyte przez Tomasz Gardzinę, natomiast 51 przyjechał Andrzej Sekunda.

Na dystansie MEGA o długości 53 km i sumie przewyższeń 1309 m pojawiło się 8 zawodników JSC.
W kategorii MK4 na 4 miejscu uplasowała się Katarzyna Czepiel-Rak. Wśród mężczyzn w kategorii MM3 na 4 miejscu przyjechał Łukasz Szumiec, 20 miejsce przypadło Arturowi Gorczycy. Nie całe 2 minuty za Arturem, przyjechał Damian Faryj, który zajął 22 miejsce. Mateusz Dachowski był 29, zaś goniący go Jerzy Reczek, dotarł na 46 miejscu. Rafał Trzeciak uplasował się na 52 miejscu. Bogusław Pietrusiak, który na ostatnich 15 km zmagał się zapchaną błotem przednią przerzutką przyjechał 67. W kategorii MM4 Łukasz Rak zajął 9 miejsce, zaś Robert Śliwowski, którego pech nie ominął i uszkodził tylnie koło, przyjechał na 60 miejscu.

Najdłuższy i najcięższy dystans GIGA, który miał 72 km i 1971 m przewyższeń, wybrało 7 zawodników JSC. W kategorii GM2 na 8 miejscu przyjechał Marcin Dziedzic. Najmocniejsza kategoria wiekowa, czyli GM3 została wygrana przez Tomasz Leśniaka. Tomek oprócz wygrania powyższej kategorii, zdobył 1 miejsce Open, wśród zawodników Giga. Na 3 miejscu w GM3 przyjechał Jakub Gryzło, 10 miejsce przypadło Jakubowi Zbiegieniowi, zaś Marcin Wiącek zajął 13 miejsce. Maciek Dziedzic przekroczył linię mety na 16 miejscu. W kategorii GM5 na 2 miejscu – jak to mówią znajomi w JSC – przyjechał nasz prezydent Marusia, czyli Marek Gorczyca.

W kategorii drużynowej Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów zajęło 1 miejsce.

Kolejna edycja Cyklokarpat odbędzie się w dniu 11 czerwca w Sandomierzu. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów oraz MPM Jasielska Sieć Sklepów zapraszają do wzięcia udziału oraz kibicowaniu, a może i uda spotkać się na rynku w Sandomierzu słynnego księdza Mateusza.

(Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów)

SŁOWA KLUCZOWE