Sport | rekreacja | turystyka

„Rajdówki” na trasie między Gorajowicami, a Bieździedzą

26 załóg stanęło na starcie niedzielnego rajdu samochodowego organizowanego przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego w ramach tegorocznych Mistrzostw Galicji. Bazę wypadową dla „rajdówek” stanowiła Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza, skąd zawodnicy udawali się na malowniczą trasę w kompleksie leśnym na odcinku drogi powiatowej między Gorajowicami, a Bieździedzą.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wraz z organizatorami. Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Pamiątkowe zdjęcie uczestników wraz z organizatorami.
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego we współpracy z Automobilklubem Jasielskim oraz Automobilklubem Bieckim są organizatorami Mistrzostw Galicji w Konkursowej Jeździe Samochodem „Super OeS 2016”. Impreza składa się z cyklu rund przeprowadzanych w ciągu jednego dnia i składających się z trzech przejazdów próby sportowej z pomiarem czasu wliczanym do końcowej klasyfikacji.

Druga runda organizowanego po raz pierwszy w historii przez trzy stowarzyszenia zrzeszone w Polskim Związku Motorowym, działające na terenie ościennych powiatów, zagościła do Jasła. Punktem wypadowym dla dwuosobowych załóg samochodów rajdowych była Podkarpacka Szkoła Wyższa im. błogosławionego księdza Władysława Findysza. Odcinek rajdu wiódł asfaltową drogą biegnącą przez kompleks leśny pomiędzy Gorajowicami w gminie Jasło, a Bieździedzą w gminie Kołaczyce.

Jest to próba odbywająca się na zamkniętym odcinku drogi. Aby utrudnić przejazd zawodnikom, a jednocześnie ubogacić widowisko dla kibiców, na trasie ustawione są szykany ograniczające prędkość przejazdu. To przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo załóg, ale jednocześnie poprawia umiejętność codziennej jazdy w normalnym ruchu ulicznym. Cała trasa liczy około półtora kilometra. Zgodnie z przepisami, nie może ona przekroczyć dwóch kilometrów. Odbywa się to na malowniczym odcinku, w lesie, między Gorajowicami i Bieździedzą. – mówi Stanisław Radzik, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Na starcie zameldowało się 26 dwuosobowych załóg (kierowca plus pilot), które zostały podzielone na klasy zgodnie z pojemnością skokową pojazdów: pierwszą do 1400 centymetrów sześciennych, drugą od 1400 do 1600 centymetrów sześciennych, trzecią od 1600 do 2000 centymetrów sześciennych i czwartą powyżej dwóch tysięcy centymetrów sześciennych. Dwie dodatkowe kategorie to pojazdy, których produkcję rozpoczęto w krajach byłego bloku wschodniego do końca produkcji oraz „GOŚĆ” (niezależnie od pojemności silnika).

Zawodnicy reprezentowali: Automobilklub Małopolski z siedzibą w Krośnie, Automobilklub Biecki z siedzibą w Bieczu, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego z siedzibą w Jaśle, Automobilklub Podkarpacki z siedzibą w w Nowym Sączu, Automobilklub Rzeszowski z siedzibą w Rzeszowie, Automobilklub Stomil z siedzibą w Dębicy, Automobilklub Jasielski z siedzibą w Jaśle oraz Klub Motorowy z siedzibą w Łańcucie. Wystartowały też ekipy niezrzeszone z żadnym ze stowarzyszeń działających przy Polskim Związku Motorowym.

W pierwszej kolejności zawodnicy zapoznali się testowo z odcinkiem, a następnie przejeżdżali go trzykrotnie już z pomiarem czasu wliczanym do końcowej klasyfikacji. Podczas pierwszego przejazdu na trasie miał miejsce wypadek z udziałem załogi Wiesław Dutka – Mateusz Misio reprezentującej Automobilklub Biecki. Ich Volkswagen Golf zjechał z jezdni i uderzył w przydrożną skarpę. Mężczyźni wymagali pomocy medycznej stąd też zostali przetransportowani przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Na szczęście obrażenia ciała, jakich doznali, nie okazały się zbyt poważne. Po niezbędnej diagnostyce mogli opuścić placówkę medyczną i powrócili na miejsce imprezy, jednak z uwagi na znaczny stopień uszkodzenia pojazdu już bez możliwości kontynuowania dalszego udziału w rajdzie. Z uwagi na czynności prowadzone przez Policję oraz na czas uprzątnięcia jezdni przez strażaków impreza została wstrzymana na kilkadziesiąt minut.

Organizatorzy umożliwili kibicom bezpośrednie śledzenie wyników. Były one dostępne na specjalnie przygotowanej platformie internetowej – na miejscu po zeskanowaniu specjalnego QR kodu za pomocą dostępnych aplikacji na telefony komórkowe lub w dowolnym miejscu na urządzeniu z dostępem do Internetu.

Dla uczestników zostały przygotowane pamiątkowe puchary (w poszczególnych klasach i „generalce”). Ich wręczenia dokonali przedstawiciele patronów honorowych wydarzenia: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, zastępca burmistrza miasta i gminy Kołaczyce Jerzy Sypień oraz radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Prodziekan Podkarpackiej Szkoły Wyższej Joanna Bril.

Trzecia runda Mistrzostw Galicji odbędzie się na początku lipca, również w Jaśle (za jej przygotowanie odpowiada Automobilklub Jasielski).

Z uwagi na to, że chcemy przeprowadzać te rundy w różnych miejscach, na dzień dzisiejszy nie są jeszcze ustalone na sto procent trasy, na których będą rozgrywane te wyścigi. Ale wszystkie informacje będzie można w najbliższym uzyskać na stronach internetowych któregokolwiek z naszych trzech klubów motorowych. – podkreśla Stanisław Radzik.

Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego dodaje: – Pomysł na zorganizowanie takiej imprezy zrodził się przede wszystkim po to, aby uaktywnić młodych ludzi. Dużo z nich ma dzisiaj sportowe auta, przygotowane do imprez i to jest jedyna możliwość, aby tym autem mogli pobawić się w legalny sposób w fajny sport. Jest to pewna namiastka klasycznych rajdów, które są teraz coraz bardziej popularniejsze. Staramy się, żeby to była przede wszystkim fajna i bezpieczna zabawa.

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie internetowej JKMiRD (kliknij tutaj).

KJS Letni Super OeS – II Runda Mistrzostw Galicji 2016
Organizatorzy: Dyrektor KJS Stanisław Radzik, Wicedyrektor KJS ds. sportowych Józef Biernacki, Wicedyrektor KJS ds. zabezpieczenia Roland Szafarz, Kierownik Biura Zawodów Kinga Jokiel, Kierownik Komisji Obliczeń Jerzy Adam, Kierownik BK Wiesław Pająk, Kierownik próby Marian Baran, Kierownik pomiaru czasu Krzysztof Sitek, Przewodniczący Zespołu Sędziów Sportowych Marek Sitek, Członek ZSS Magdalena Adam, Członek ZSS Grzegorz Smagacki, sędziowie JKMiRD, AMK Jasielskiego oraz AMK Bieckiego
Patroni honorowi: starosta jasielski Mariusz Sepioł, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha
Partnerzy: Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Posterunek Policji w Kołaczycach, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Ochotnicza Straż Pożarna (KSRG) w Sieklówce, Centrum Ratownictwa Medycznego Jerzy Tarkowski w Jarosławiu

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy nam sprzyjają, pomagają w organizowaniu tych imprez, którzy widzą potrzebę rozgrywania takich imprez sportowych będących popularyzacją naszego regionu. Na nasze imprezy przyjeżdżają zawodnicy z sąsiednich powiatów czy województw. Na pewno każda z załóg wywiezie z Jasła miłe wrażenia. – powiedział Stanisław Radzik.

Wydarzeniu patronował medialnie portal regionalny terazJaslo.pl.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE