Kultura | rozrywka | edukacja

W ZSUiS: warsztaty stylizacji ubioru z Mariuszem Szarkiem

W Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle odbyły się (10.06) warsztaty stylizacji ubioru. Poprowadził je Mariusz Szarek – pierwszy polski projektant mody, który pokazywał swoje stroje w stolicy światowej mody – prestiżowy pokaz Pret-a-Porter w Paryżu. Obecnie pracuje jako projektant w firmie PAKO LORENTE.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

W warsztatach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodzie technik przemysłu mody oraz gimnazjaliści, którzy wybrali dalszą edukację zakresie technologii i projektowania ubioru. Warsztaty składały się z kilku części, a ich tematem przewodnim było pokazanie „co z czym i jak połączyć, aby osiągnąć efekt wizualny i modnie się ubrać.”

W pierwszej części, prowadzący zapoznał uczniów z zagadnieniami z zakresu teorii koloru, budową koła barw oraz technikami łączenia kolorów. To podstawowe zasady tworzenia zestawień barwnych w ubiorze. W drugiej części uczniowie losowali zestawienia barwne spośród poznanych: monochromatyczne, analogiczne, triadę, dopełniające i achromatyczne. Następnie, pracując w grupach, tworzyli stylizację ubiorów według założeń kolorystycznych. Młodych projektantów tak pochłonął twórczy zapał, że zamiast jednej, stworzyli dwie stylizacje prezentowane zarówno na modelce jak i manekinie.

Pan Mariusz pochwalił młodych adeptów zawodu za dostosowanie się do założeń zestawień barwnych, docenił też, że „młodzi projektanci”, tworząc kreacje, zwracali uwagę na styl żurnalowy i właściwy dobór do niego dodatków.

Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze, a dzięki Mariuszowi Szarkowi „nie będziemy już w stanie przypadkowo zestawiać kolory”. Już wiemy „co z czym i jak łączyć”. Wszystkim uczestnikom warsztatów gratulujemy, a panu Mariuszowi jeszcze raz dziękujemy za przekazaną wiedzę, za naukę w formie zabawy, za uchylenie rąbka tajemnicy, jak osiągnąć sukces w zawodzie, który wykonujemy.

Nie możemy się już doczekać kolejnych warsztatów w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy!

130616(2)

130616(3)

130616(4)

(ZSUiS w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE