Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa „1050. lat Chrztu Polski” w Banku Pekao S.A.

W Banku Pekao S.A. I Oddział w Jaśle działacze miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr. Stanisława Kadyiego otworzyli ekspozycję tematyczną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski (966-2016).

Fot. © archiwum Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle
Fot. © archiwum Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle

Od 16 czerwca do 31 lipca br. czynna będzie w Banku Pekao S.A. I Oddział w Jaśle przy ulicy Staszica 6 wystawa pod hasłem „1050 lat Chrztu Polski”, którą przygotowali społecznie działacze jasielskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr. Stanisława Kadyiego. Ekspozycja ukazuje monety polskie (obiegowe i pamiątkowe), monety Polski Królewskiej oraz okolicznościowe medale i inne eksponaty.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: z ramienia PTN – Józef Biernacki i Zbigniew Pięta oraz Piotr Handzel – dyrektor oddziału banku.

Pomysł ukazania bogatej historii naszej Ojczyzny w formie numizmatów zrodził się z okazji obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jasielscy kolekcjonerzy ukazali swoje zbiory szerszej społeczności najpierw w miejscowym Muzeum Regionalnym, teraz chcemy dotrzeć z ekspozycją do klientów jednej z popularnych placówek bankowych w mieście. To zaledwie namiastka historii w monetach i innych walorach numizmatycznych, jaką chcielibyśmy przedstawić, mając ograniczone do tego warunki. Korzystamy z gościnności dyrektora banku, który jest jednym z naszych działaczy, za co w imieniu kolegów składam mu ogromne podziękowania. – mówi Józef Biernacki.

Zbiory jasielskich numizmatyków udostępnione są dla klientów odwiedzających tę placówkę w holu budynku – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 oraz w soboty od godziny 9:00 do 13:00.

(PTN Oddział w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE