Kultura | rozrywka | edukacja

Świat druku w 3D

Czym jest drukowanie przestrzenne? Jak wygląda proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu? Na te i inne pytania uzyskali odpowiedzi uczestnicy wtorkowych warsztatów w bibliotece.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Drukowanie w trójwymiarze początkowo było jedynie jedną z metod szybkiego prototypowania, używaną zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się także metodą wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez.

Dzięki uprzejmości firmy „EBB Systemy Komputerowe Sp. z o.o.” z Krosna uczestnicy mieli okazję przekonać się jak w rzeczywistości wygląda drukowanie w 3D za pomocą drukarek firmy Zortrax M200. Prowadzący opowiedzieli o tym jak powstają drukowane przedmioty od początku do końca. Wyjaśnili, że drukowanie obiektu polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa zostanie ukończona (wydrukowana), nakładaniu kolejnej.

Wszystkim bardzo podobały się warsztaty. Każdy z uczestników nie dość, że mógł obejrzeć jak powstają ulubione postacie z gier komputerowych, filmów i bajek to jeszcze został obdarowany małą niespodzianką wydrukowaną przez drukarkę 3D.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć panom: Arkadiusz Ptaszyk i Janusz Truty, którzy wprowadzili nas w świat trójwymiarowego druku.

Warsztaty odbyły się 26 lipca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach. Dzieci i młodzież serdecznie zapraszamy na kolejne wakacyjne warsztaty z cyklu „Latem czeka biblioteka” we wtorek 2 sierpnia br. o godzinie 15.00 .

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE